Logo

Bernieho levé oko

Post Image

Bernieho levé oko

Play icon
10 minut
Bernie Sanders

foto Profimedia.cz

Američtí demokraté vybírají kandidáta na úřad prezidenta, jehož postaví do boje proti republikánu Trumpovi – a solidní šanci má Bernie Sanders z levého křídla strany. Je to přitom politik, jenž projevuje velkou toleranci k levicovým autoritářským vůdcům Latinské Ameriky.

Za demokratického socialistu označuje sám sebe Bernie Sanders: je americkým senátorem a především favoritem levého, progresivního křídla Demokratické strany v právě probíhajících primárkách, které rozhodnou o soupeři republikána Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách. Co je mimo jiné pro Sanderse typické? Shovívavost vůči levicovým autoritářským režimům Latinské Ameriky.

„Jsem proti intervenci bolivijských bezpečnostních složek do demokratického procesu a jejich represi domorodých protestujících. Když vojáci zasáhli a požádali prezidenta Eva Moralese, aby odešel, nazývá se to podle mého názoru puč,“ napsal v listopadu Sanders na sociální síť Twitter. Čímž hrubě pokřivil bolivijskou realitu.

Nevešlo se do tweetu

Jistě, dějinné události bývají složité, a ne vždy se detaily vejdou do maximálního počtu 280 znaků jednoho tweetu. Avšak Bernie – jak si sám říká ve volební kampani – toho svým tweetem zamlčel dost. Neřekl, že to byl právě charismatický socialista Evo Morales, který jako první narušil demokratická pravidla hry. Pominul, že před čtyřmi lety mu občané v referendu sdělili, že si nepřejí změnu ústavy, která by umožnila další prodloužení funkčního období. Morales toto rozhodnutí nerespektoval a jím kontrolovaný ústavní soud rozhodl, že jeho lidské právo kandidovat je nad všemi paragrafy a zákonnými omezeními.

Na konci října se v Bolívii konaly prezidentské volby. Mezi venkovskými indiány oblíbený Morales v nich potřeboval získat nad 40 procent hlasů a o deset procent více než jeho nejbližší pronásledovatel, aby se nekonalo druhé kolo. A podle prvních výsledků se mu to nepodařilo, jenže pak na den záhadně vypadl počítačový systém sčítající hlasy. A když naskočil, měl socialistický lídr – jaká náhoda – svoji potřebnou většinu.

Do očí bijící podvod rozzlobil část obyvatelstva a v zemi začaly masové demonstrace za Moralesův odchod. Do ulic vyšli i jeho příznivci, výsledkem byl chaos a rabování. Po dvou týdnech násilností armáda prezidentovi vypověděla službu; odmítla potlačovat protirežimní demonstrace. Morales dostal na srozuměnou, že jeho téměř čtrnáctiletá vláda skončila.

Podpořte Reportér sdílením článku