Trumpova úspěšná loupež
9. prosince 2018
Reportér 12/2018 · Číslo 52Trumpova úspěšná loupež
Prezident zásadně změnil republikánskou stranu. Příkladem může být Wisconsin, jehož mladí politici kdysi platili za hvězdy partaje. V Trumpově stínu však všichni ti, kteří nenasadili jeho rétoriku, pohasli.
Byli tři. Mladí, výřeční; představovali naději republikánské strany. Všichni pocházejí z Wisconsinu – Paul Ryan, Scott Walker a Reince Priebus. S nimi měla přijít „revoluce sýrových hlav“, jak sami sebe obyvatelé státu u Velkých jezer přezdívají kvůli rozsáhlému mlékárenskému průmyslu.
Jeden z nich to určitě dotáhne na prezidenta USA, předvídalo se na počátku desetiletí. První z nich se propracoval mezi nejznámější kongresmany, druhý se stal guvernérem Wisconsinu a třetí byl výkonným předsedou republikánské strany na národní úrovni.
Jenže dnes – ačkoli je jim jen kolem padesátky – se zdá, že jejich politická kariéra skončila.
Sýraři nepočítali s tím, že se jim do cesty postaví překážka jménem Donald Trump. „Když v listopadu Walker těsně prohrál guvernérské volby, museli jsme revoluci sýrových hlav napsat její nekrolog,“ shrnuje to Mary Spicuzzová, reportérka největšího wisconsinského listu Milwaukee Journal Sentinel.
Priebus zpočátku jako hlavní administrátor strany kritizoval kontroverzního miliardáře, jenž se vydal do boje o republikánskou nominaci na křeslo prezidenta Spojených států. Když se ale Trump kandidátem strany stal, začal Priebus chtě nechtě spolupracovat. Dopadlo to překvapivým triumfem nad Hillary Clintonovou. Na wisconsinského politika při sestavování vládního týmu čekala výzva v podobě klíčové pozice personálního šéfa Bílého domu, z které měl podle plánů republikánského establishmentu nevyzpytatelného Trumpa kočírovat. Jenže už za půl roku se s ním prezident rozloučil. Z Priebuse to činí smutného rekordmana, vydržel v této funkci historicky nejkratší dobu.
Podpořte Reportér sdílením článku
Dlouhodobě se zabývá děním v Africe a Latinské Americe.