I Trump má své Hispánce
13. listopadu 2016
Reportér 11/2016 · Číslo 27Nebyla to jednohlasná volba. Američtí Hispánci sice podpořili ve volbách Hillary Clintonovou, ale rozhodně ne v tak masovém měřítku, jak by si Demokratická strana přála. Někteří volili třetího kandidáta, jiní nehlasovali vůbec – a někteří volili Donalda Trumpa: navzdory jeho rétorice o deportacích ilegálních (rozuměj hispánských) imigrantů. Vidět to bylo například v Novém Mexiku, ve státě s nejpočetnější hispánskou populací v USA, kde drama sledoval reportér Tomáš Nídr.
Třiašedesátiletý Anthony Segura, občan amerického státu Nové Mexiko, volil celý život demokraty. „V obou posledních volbách jsem podpořil Baracka Obamu. Věřil jsem, že dokáže otřást těmi zatuchlými pořádky ve Washingtonu. Nic neudělal. Proto teď stojím za Trumpem. Není politik, ale úspěšný podnikatel. Právě proto v tom může uspět,“ říká informatik ve svém domě ve vilové čtvrti na okraji půlmilionového Albuquerque, největšího města Nového Mexika.
Malý muž s vypouleným bříškem sedí zabořený v měkkém gauči, u kterého si čudlíkem seřizuje správné nastavení podložky pro nohy.
Rozvalený před televizí – k jeho velké spokojenosti právě denverští Broncos drtí soupeře při zápase amerického fotbalu – připomíná blahobytného hobita. Náleží k rodině, která na území Nového Mexika přišla v 17. století, tedy ještě v době, kdy patřilo do koloniální říše s centrem v Madridu. Když Spojené státy v roce 1848 sebraly Mexiku po vítězné válce polovinu jeho teritoria, zůstali na něm i španělsky mluvící osadníci. Zpočátku diskriminovaní anglofonním obyvatelstvem se postupem času amerikanizovali. Odmítají mít cokoliv společného s Mexičany, sami sebe označují za Spanish Americans, ač ze španělštiny většinou znají jen pár slov ze školní výuky. V Novém Mexiku představují zhruba třetinu všech Hispánců.
Segurova manželka, která během mé návštěvy vyspává po noční směně v nemocnici, patří k těm druhým dvěma třetinám. Do Albuquerque se legálně přestěhovala až po svatbě s Anthonym, rozvedeným otcem tří synů: seznámili se v její zubařské ordinaci v Mexiku. Občanství získala teprve počátkem roku a poprvé v životě půjde hlasovat. Ve své vlasti tak nikdy neučinila, protože všechny tamní strany má za stejně zkorumpované, ale v USA ji k volební premiéře vybičovala Trumpova protipřistěhovalecká rétorika. „Nechce chápat, že mu v zemi nevadí Latinos, ale nelegálové. S nimi k nám přichází kriminalita a drogy, musíme si hranici chránit. Připadá mi, že podporuje Hillary jen proto, aby mě naštvala,“ povzdechne si Segura.
Blíží se půlnoc z osmého na devátého listopadu. Předpokládaná vítězná party se nekoná. Demokraté v centrále Demokratické strany pro město Santa Fé se prázdně dívají na obrazovku, kde jejich, původně předpokládaná vítězka Hillary Clintonová zaostává v klíčových státech. Aktivisté, kteří obětovali své kandidátce volné chvíle minulých měsíců, nechávají na stole papírové talíře s nedojedenými porcemi kuřecího masa s fazolemi a sýrem. Není sice ještě dopočítáno, ale shromáždění vědí, že digitální animace běžící na obrazovkách nic nezmění na faktu, že Donald Trump ve volbách těsně, ale rozhodně vyhrává. Už ani nebučí, když mu projekce CNN přičte další získaný stát.
Podpořte Reportér sdílením článku
Dlouhodobě se zabývá děním v Africe a Latinské Americe.