Česká stopa ve zjizvené Amazonii
10. ledna 2016
Třicítka amazonských indiánů kráčí nasupeně po prašné polní cestě, kolem ní každých deset metrů hromady větví. Zbytky peruánského deštného pralesa se vlivem tropického klimatu rychle rozkládají a poskytnou půdě živiny pro zbrusu novou plantáž palmy olejné. Tam, co ještě před dvěma roky rostla džungle, je jen vykácená pustina, která se táhne do dálky jak ruská step – prostor má šest tisíc hektarů; jako kdybyste naskládali vedle sebe 9 000 fotbalových hřišť. Z dřívější druhové pestrosti pralesa zbylo pár žlutých motýlů, kteří se třepotají nad apokalyptickou krajinou.
Pro obyvatele obce Santa Clara de Uchunya byla divoká příroda součástí jejich širšího domova, kam chodili lovit opice anebo sbírat dlouhé listy na střechy svých chýší. Nyní však už do míst, která byla podle jejich názoru nelegálně vykácena, nemohou. Jsou to plotem ohraničené pozemky firmy Plantaciones de Pucallpa a jejích drobných společníků z řad místních farmářů.
Za zmíněnou firmou stojí Dennis Melka. Syn československých emigrantů, který se sice narodil ve Spojených státech, avšak v posledních letech používá pas České republiky.
Pochodujícím indiánům zahrazuje cestu zhruba šedesátka mužů v čepicích a v oblečení s logem firmy, které sem narychlo přivezl kamion povolaný vysílačkami členů ochranky. Je to jako scéna z jakéhosi westernu 21. století. V prudkém odpoledním slunci stojí dvě skupiny. Vypadá to, že se do sebe pustí. Několik indiánů má v ruce mačety. Za nimi s odstupem pár metrů stojí mladík ve fotbalovém dresu argentinské reprezentace a drží před sebou motorovou pilu jako meč. Je v pohotovosti, jen ji nastartovat, kdyby se situace zvrhla.
Muži do sebe několikrát strčí. Členové ochranky odění do černého mají co dělat, aby mezi oběma tábory udělali alespoň uzoučký koridor. Spustí se bitva. Naštěstí jenom slovní.
Podpořte Reportér sdílením článku
Dlouhodobě se zabývá děním v Africe a Latinské Americe.