Logo

S raketami za zády. Donbas těsně před invazí

Post Image

S raketami za zády. Donbas těsně před invazí

Play icon
21 minut
Donbas těsně před válkou.

foto Stanislav Krupař

Osm let se tam střílí, boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou si vyžádaly spoustu životů. Teď se spor o osud samozvaných republik na Donbasu stal pro Putina záminkou k rozpoutání války s Ukrajinou. Ještě před invazí jsem se vydal na tři týdny do oblasti napětí a poslouchal příběhy místních lidí. Třeba důchodce Viktora, který viní ukrajinskou armádu, že mu zabila ženu. Nebo jeho vnuka Danila, jenž plánoval, že bude Ukrajinu bránit se zbraní v ruce.

Po územích podél frontové linie s Doněckou i Luhanskou separatistickou republikou jsem se v minulosti toulával docela často. Třeba loni na jaře. Znovu jsem sem přijel na přelomu ledna a února. Napětí rostlo, ale kam až to dojde, nenapadlo, myslím, nikoho z těch, které jsem potkal. Mě tedy určitě ne.

Avdiivka

„Avdiivka!“ vysloví mladá žena ten cizokrajný jazykolam až napošesté.

Že zrovna tady narazím v první půlce února 2022 na dva Američany, by mě nenapadlo. Opuštěný, rozbombardovaný devítipatrový rohový věžák na okraji Avdiivky dost sobecky a naprosto neoprávněně považuji za vlastní teritorium. Vždy když jsem na Donbase, se sem vracím – byl jsem tu hned, jak začal konflikt v roce 2014, pak i v následujících letech, a nakonec i vloni. Viděl jsem tenhle kraj, když byl pod kontrolou jurodivých ozbrojenců ze samozvané separatistické republiky, zažil jsem ho i potom, když ho nazpět vybojovala ukrajinská armáda. Ostatně ta tu má dodnes i svou pozorovatelnu, z toho věžáku je vidět široko daleko, nejen na frontovou linii. Okopy se táhnou sotva pár set metrů odsud a do centra Doněcka to bývala čtvrthodinka autem. Od roku 2014 je to cesta na pár nepříjemných dní, dlouhá 1 200 kilometrů, protože se musí jet oklikou přes Rusko. Pro ty, kdo si troufnou.

Ta válka nebyla léta formálně vyhlášená. Jedni ji oficiálně označovali za protiteroristickou operaci, druzí mluvili o válce občanské. Mnozí ukrajinští patrioté a jejich příznivci vždy prohlašovali, že Ukrajina je ve válce s Ruskem. Oficiálně ale Ukrajina až do nynější Putinovy invaze zavedla válečný stav jen na měsíc v roce 2018, v deseti ze svých čtyřiadvaceti oblastí.

Rusko se zase až do současné eskalace tvářilo, že s povstáním a násilnostmi hned za svými hranicemi nemá nic společného, přitom bylo jasné, že vzbouřence podporovalo vojensky, materiálně i logisticky. A že bez této pomoci by žádná Doněcká ani Luhanská lidová republika – území, na kterých ukrajinská vláda neměla žádnou moc a která byla jen loutkami v rukou Moskvy – nikdy nevznikly. Každopádně za těch osm let, co se tento konflikt vlekl, přišlo podle ukrajinských statistik o život nejméně 14 000 lidí.

Granát přiletěl odtamtud

Podpořte Reportér sdílením článku