Logo

Nabídneme investice do posilování Evropy, říká šéf českého Amundi

Post Image

Nabídneme investice do posilování Evropy, říká šéf českého Amundi

Play icon
14 minut

foto Petr Kozlík

„Tam, kde jsou Francouzi možná až příliš sebevědomí, bývají Češi pro změnu zbytečně skromní,“ říká Alain Berry, nový šéf českého zastoupení globální investiční společnosti Amundi. Očekává, že letošek bude pro investory výrazně příznivější, než tomu bylo loni.

Loňský rok byl ve znamení poklesu prakticky všech investičních aktiv: akcií, dluhopisů, nemovitostí… Co bylo hlavní příčinou?

Rok 2022 byl jedním z nejhorších od velké krize v roce 1929, tak špatné byly pro investice snad jen dva tři jiné roky za posledních sto let. U dluhopisů se na tom podepsal růst úrokových sazeb. Ten sám nebyl tak dramatický, ale byla to změna proti tomu, na co byly trhy posledních třicet čtyřicet let zvyklé. To pak vedlo k významnému poklesu cen dluhopisů.

Padaly ovšem i akcie a akciové indexy, nebo alespoň většina z nich.

To je samozřejmě pravda. V tomto případě měly velký vliv obavy z celkové geopolitické situace. Největší roli samozřejmě hrála válka na Ukrajině, ale také třeba dění kolem Číny a Tchaj-wanu. K tomu se přidala inflace, jež vedla k už zmiňovanému růstu sazeb, který se také podílel na poklesu ohodnocení akcií. V některých zemích k tomu navíc přibyly obavy z recese. To všechno dohromady vedlo k poklesu akciových i dluhopisových trhů.

Navíc v předcházejícím období například technologické akcie výrazně rostly.

Samozřejmě, během posledních let zaznamenaly většinou významný nárůst a nyní přišla korekce tohoto stavu. Technologické akcie navíc bývají citlivější než ostatní právě na růst úrokových sazeb, proto je nyní ta korekce cen směrem dolů výraznější.

Už jsme si zvykli

Jak se mění investorské klima v letošním roce? Dá se očekávat, že bude pro investory příznivější?

Díky poklesu trhu v roce 2022 by investoři měli hledat příležitosti. Trh může být stále poměrně volatilní, ale obecně by investorské prostředí mělo být lepší než loni. Naznačuje to několik různých signálů.

Které to jsou? Patří mezi ně úrokové sazby?

Většina odborníků se shoduje, že úrokové sazby v globálním měřítku už příliš mnoho neporostou. Podle nich před sebou možná máme ještě jeden či dva kroky ze strany amerického Fed či Evropské centrální banky. Lze asi také očekávat postupné zklidňování inflace.

Geopolitické napětí ale zatím nemizí…

Podpořte Reportér sdílením článku