Křemíkové Česko
11. prosince 2022
Reportér 12/2022 · Číslo 100Křemíkové Česko
Česká republika zažívá skutečný digitální boom. Stojí za tím růst tuzemských technologických firem i rozmach vývojových center světových značek. Za posledních pět let se počet vývojářů a softwarových inženýrů více než zdvojnásobil. Bezmála polovina z nich se přistěhovala za zajímavou prací a dobrými životními podmínkami z ciziny. Proč jsme tak zajímavou technologickou zemí? A v čem by se to mohlo ještě zlepšit?
Sedmadvacetiletá Ria Arante pochází z Filipín, ale už více než čtyři roky žije v Praze. Pracuje jako produktová designérka v technologické společnosti STRV. Navrhuje mobilní a webová prostředí pro různé společnosti. Podílí se také na tvorbě seznamovacích aplikací patřících pod společnost Cosmic Latte, dceřinou firmu STRV.
Ria vystudovala obor „information design“ na Ateneo de Manila University. Během studií byla na výměnném pobytu v Portugalsku. „Měla jsem možnost procestovat Evropu a velmi se mi zalíbila,“ vypráví. Po škole začala pracovat v Manile pro platformu zprostředkovávající zaměstnání. Chtěla ale najít práci v Evropě. „Nejprve jsem se zajímala o místa v Portugalsku, ale tam tehdy moc možností nebylo,“ říká. Pak se objevila možnost pracovat pro českou společnost s nadnárodním působením. „Mohla jsem si vybrat, zda pracovat v Praze, nebo v Berlíně. Prahu už jsem předtím navštívila a zamilovala si ji. Takže volba byla jasná,“ říká Ria Arante.
Patří mezi tisíce zahraničních expertů, kteří pracují v českých vývojářských centrech. Je mezi nimi i čtyřiatřicetiletý Kanaďan Adi Morun, který je od letošního února provozním ředitelem společnosti Microsoft ČR. „Pracoval jsem třináct let v nejrůznějších pozicích pro Microsoft Canada, naposledy jsem vedl národní tým cloudových prodejů Azure,“ popisuje své předchozí působení u jedné z největších firem světa. Kořeny jeho rodiny sahají do Rumunska, a tak zatoužil po přesunu do Evropy. „Chtěli jsme svým malým dětem dopřát evropskou zkušenost,“ říká Adi, podle kterého je Česko ideální zemí pro život s dětmi.
Příštích pár let chce s Českem spojit svůj život i jedenačtyřicetiletá programátorka Andreea Pripoae, která od září vede jeden z vývojových týmů v pražském centru společnosti Pure Storage, jež se specializuje na výrobu a obsluhu vysokokapacitních datových úložišť. Dříve pracovala v Bukurešti pro jednu tamní IT společnost a pak pro koncern GE Digital. Říká, že jí Praha připadá jako šťastné město. „Pure mě oslovil s nabídkou, přijala jsem a jsem velmi ráda,“ vypráví Andreea, která teď žije v Česku i se svým snoubencem.
Česko si od dob konce socialismu vydobylo významnou pozici ve světě informačních technologií. V posledních letech však tento trend ještě významně akceleroval. Může za to jak sílící pozice původně tuzemských společností na světových trzích, tak také rozmach vývojářských center (R&D, z anglického research and development – pozn. red.), která si zejména do Prahy a Brna umisťují globální technologické firmy.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.