Petr Stuchlík: Přes finance a politiku k digitální poukázce
8. května 2022
Reportér 05/2022 · Číslo 93Petr Stuchlík: Přes finance a politiku k digitální poukázce
8. května 2022
Reportér 05/2022 · Číslo 93Petr Stuchlík: Přes finance a politiku k digitální poukázce
Vybudoval a prodal poradenskou firmu Fincentrum. Podlehl vábení Andreje Babiše a kandidoval za ANO na primátora Prahy, což dnes označuje za naivní krok. Spoluvlastní investiční fond Quant a nejnověji se angažuje v projektu Corrency. „Digitální poukázky zlepší a zlevní systém vyplácení podpor od radnic a úřadů,“ říká Petr Stuchlík.
Nejsem moc příznivcem rozdávání drobných na nádraží. Systematicky už osmnáct let spolupracuji s Kontem bariéry. Zrovna teď jsem podpořil také jedno ukrajinské centrum. A dlouhodobě podporuji klasickou hudbu, protože k ní mám vztah.
Jsou to peníze. A pokud je na druhé straně zájem, je to i čas a nějaké know-how. Tak jsem se zapojil například do projektu fundraisingu České filharmonie.
I když jsem osobně příznivcem co nejmenších zásahů státu do ekonomiky, jsem také realista a vidím, že formy různých podpor stále rostou. Projekt Corrency se snaží tento systém zefektivnit. Dnes se čtvrtina všech prostředků poskytovaných na různé podpory utratí za jejich administraci. My hodláme systém podpor zdigitalizovat a zlevnit. Náklady na administraci podpory tak klesnou na pět až sedm procent.
Počátky jsou v roce 2020, kdy se zakladatelé v rámci projektu Hack the Crisis snažili reagovat na velmi neefektivní vyplácení covidových podpor. Corrent je tedy zkratkou slov covid a currency, anglicky měna. I když musím zdůraznit, že corrent není žádnou náhražkou měny, jde opravdu jen o moderní poukázku.
Je čistě virtuální, fyzickou podobu bychom považovali za cestu zpět. Je to založeno na SMS zprávách, takže correnty mohou používat i lidé, kteří mají obyčejný mobil, a nikoli smartphone.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.