Logo

Zn.: Hledá se klíč k bydlení

Post Image

Zn.: Hledá se klíč k bydlení

Play icon
31 minut

koláž s použitím Profimedia.cz

Ceny bytů vylétly do nebes. Poptávka je obrovská, nabídka na rekordním minimu. Úrokové sazby hypoték dramaticky rostou, podmínky pro získání úvěru se naopak zpřísní. Půjde si ještě koupit vlastní byt? Pomůže některým profesím koncept dostupného nájemního bydlení? Kudy dnes vede cesta ke střeše nad hlavou?

Loňský rok lámal rekordy v objemu hypoték i v cenách nemovitostí. Letos ale začíná být situace komplikovanější. Ceny bytů poskočily nahoru velmi rychle. K tomu se výrazně zvedají úrokové sazby hypoték. A od dubna navíc začne platit přísnější regulace hypoték ze strany ČNB. Dostupnost vlastního bydlení se pro řadu lidí významně vzdálila. Platí to pro velkou část republiky a zejména pro hlavní město a jeho okolí.

Bytů je na trhu stále málo, takže developeři to, co postaví, také prodají. Kupující ovšem musejí mít kvůli regulaci ČNB připraveno na rozdíl od minulosti významné množství vlastních prostředků. Hypoteční trh výrazně přibrzdil a investoři hledají příležitosti v oblasti nájemního i družstevního bydlení. Se zcela novým konceptem do hry vstoupila i největší tuzemská banka.

Ceny i sazby rostou

V hlavním městě, kde jsou byty tradičně nejdražší, loni dosáhla v posledním čtvrtletí průměrná prodejní cena 137 946 korun za metr. To je meziroční nárůst o 28 procent. V centru města, kde je nabídka bytů nejmenší, jsou ceny ještě výrazně vyšší, v Praze 1 je to zhruba 250 000 za metr, v Praze 2 pak kolem dvou set tisíc. Vyplývá to ze společné analýzy společností Skanska Reality, Trigema a Central Group, které ceny na trhu dlouhodobě monitorují.

Cenový skok má podle těchto společností na svědomí zejména kombinace velké poptávky a nízké nabídky. Loni se v Praze prodalo 7 450 bytů, což je vůbec nejvíce za třináct let, kdy firmy společně trh vyhodnocují. Za poptávkou byly investičně motivované nákupy, loni ještě nízké úrokové sazby hypoték a také snaha ochránit peníze před nástupem inflace. „Vloni si byt na hypotéku pořídily tři čtvrtiny našich klientů, tedy významně více, než byl předcházející dlouhodobý průměr,“ říká Renata Vildomcová, marketingová ředitelka Skanska Reality. Do dubna loňského roku se průměrná sazba hypoték pohybovala pod dvěma procenty, ještě v září byla na 2,43 procenta, ale v prosinci už poskočila na 2,99 % a v letošním lednu na 3,43 %. V současné době už žádná banka na trhu veřejně nenabízí sazbu pod čtyřmi procenty.

Banky tak reagují na zvyšování základní úrokové sazby ze strany ČNB. Ta sazbu v několika krocích zvýšila ze zářijového 0,75 procenta až na únorová 4,50 procenta. Hypoteční sazby tento trend logicky následují a promítají se i do bytového trhu. „V současném prostředí vyšších hypotečních sazeb očekáváme změnu ve struktuře kupujících. Dostupné hypotéky jsou vždy atraktivní pro mladé rodiny, které si tak mohou dovolit vlastní bydlení, s rostoucími sazbami ale budou jejich možnosti omezené,“ říká Renata Vildomcová s tím, že vyšší zájem předpokládá ze strany těch, kdo mají dostatečné vlastní úspory a bytovou investicí je chtějí chránit před inflací.

Střádání do cihel

Podpořte Reportér sdílením článku