Banky v rytmu techna
12. prosince 2021
Reportér 12/2021 · Číslo 88Banky v rytmu techna
Doby, kdy se k bankovnictví hodil – obrazně řečeno – poklidný valčík, jsou pryč. Pro ceny si sice vítězové stále přicházejí ve smokingu, ale jinak se jejich obor pohybuje spíše v rytmu divokého techna. Dvacátý ročník soutěže Banka roku uzavřel mimořádný rok, který byl rámován covidovou pandemií, ale přinesl i rekordní objem hypoték, rychlou digitalizaci služeb a bankovní identitu pro styk s úřady i komerčními službami.
Na jaře jim kvůli pandemii rozvážel ceny za loňský rok novinář a youtuber Janek Rubeš na nákladním bicyklu, na podzim si už pro ocenění přišli ve smokingu a s motýlkem. Vítěze jednotlivých kategorií v soutěži Mastercard Banka roku 2021 zval na pódium v pražském Obecním domě herec Tomáš Hanák. Při jubilejním, dvacátém ročníku soutěže tak byl moderátor stejný jako při tom vůbec prvním. Organizátoři tak podtrhli tradici soutěže sahající až do roku 2002, jinak se ovšem za tu dobu obor od základu změnil. A proměňuje se i podoba ocenění.
Sedmnáctičlenná porota, složená ze zástupců finančního sektoru, byznysu, akademické sféry i médií, letos vůbec poprvé hlasovala o „korporátní“, „privátní“ i „udržitelné“ bance roku. První místo v privátním bankovnictví získala Česká spořitelna, nejvyšší příčku v korporátním bankovnictví obsadila Komerční banka, která vyhrála i v kategorii udržitelnosti.
V hlavní kategorii obhájila loňské vítězství Česká spořitelna a stala se opět bankou roku. Stejné zůstaly i druhá a třetí příčka, které získaly Moneta Money Bank a Air Bank, tedy dva finanční ústavy, o jejichž spojení se vedou již delší dobu jednání. U vítězné České spořitelny porotci oceňovali zejména schopnost modernizace, digitální inovace i reakci bankovního domu na pandemickou krizi. Kriticky naopak hodnotili případ společnosti Energie ČS, kterou banka loni prodala skupině Bohemia Energy, jež letos nezvládla své podnikání a dostala do potíží své dosavadní zákazníky. V případě všech tří bank na prvních místech pak při jednání poroty zaznívalo ocenění jasně stanovených strategií a kroků, kterými směřují k jejich naplnění.
„Banky v Česku jsou nositeli celé řady progresivních změn v oblasti digitalizace, inovací nebo bezpečnosti plateb a v turbulentních časech to dokazují dvojnásob. Změny realizované v průběhu pandemie byly tím nejlepším příkladem. V mnoha směrech mohou být banky inspirací i pro ostatní společnosti mimo finanční sektor,“ řekl Michal Čarný, jeden ze členů poroty a zároveň generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.
Šéf vítězné banky při přebírání ceny zdůrazňoval roli bank a pojišťoven v rozvoji české ekonomiky. „Byl jsem rád, jak český finanční sektor zvládal turbulentní situaci v posledních dvou letech a jak přispíval k jejímu řešení. Podívejme se ovšem dopředu, kde je před námi obrovská spousta práce. Máme unikátní příležitost přispět k transformaci ekonomiky a být základem pro to, aby se českému hospodářství dařilo lépe a lépe. Věřím tomu, že se můžeme dostat mezi nejmodernější země světa,“ říkal předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.