Tři písmenka, která převrátí byznys naruby
27. června 2021
Reportér 07/2021 · Číslo 83Tři písmenka, která převrátí byznys naruby
27. června 2021
Reportér 07/2021 · Číslo 83Tři písmenka, která převrátí byznys naruby
ESG, na první pohled nepůsobí tato zkratka nijak zvlášť zajímavě. To, co se pod ní skrývá, je ale pozoruhodné – a především velice důležité. Tato tři písmenka začínají hrát obrovskou roli v evropském hospodářství i politice. Pokud již tuto zkratku dobře neznají, brzy se s ní seznámí i lidé v přibližně tisícovce největších českých firem.
Matúš Púll je zkušený bankéř s více než dvacetiletou praxí, který se specializoval zejména na korporátní financování. Od letošního března ale má na vizitce novou funkci, stal se z něj „Chief Sustain-ability Officer“ České spořitelny. Je tak historicky prvním, kdo takovou funkci v českém bankovnictví zastává. Byť je pravda, že i v dalších bankách mají manažerské pozice, které se věnují udržitelnosti a dopadům rozhodnutí bank na životní prostředí.
„Mým úkolem je, abychom zohledňovali ekologické a sociální aspekty ve všem, co v bance děláme,“ popisuje Matúš Púll náplň práce CSO. „To se týká jak produktů, které nabízíme klientům, tak i našeho vlastního fungování.“
Vytvoření pozice „šéfa pro udržitelnost“ v nejtradičnější české bance dobře ukazuje směr, jakým se svět financí, a byznysu vůbec, v poslední době ubírá. Ten směr symbolizují tři písmenka: ESG. Pocházejí z angličtiny a jsou zkratkou slov „environmental“, „social“ a „governance“, tedy tři principy, podle kterých se začíná posuzovat podnikání i z jiných než ekonomických aspektů. „Zjednodušeně řečeno, prakticky každé podnikání obsahuje i aspekty, které se nedají změřit penězi, a přitom mohou být velmi důležité. Ať už se jedná o dopady na životní prostředí, které je tím největším cílem, nebo třeba na komunity, ve kterých firmy fungují, a podobně,“ vysvětluje Matúš Púll.
Se zkratkou ESG se budeme v následujících letech setkávat stále častěji. Základní význam je jasný. Jde o posuzování dopadů podnikání na životní prostředí a zejména na klimatické změny, to je písmeno E. Zkoumání sociálních dopadů byznysu, ať už ve smyslu podpory lidských práv, spravedlivého odměňování, či soužití firem s nejbližším okolím, což je písmeno S. A také hodnocení kvality řízení firem, spolehlivosti jimi vykazovaných údajů či odolnosti proti korupci, což spadá pod písmeno G.
V různých prostředích se však budou principy uplatňování ESG projevovat mírně rozdílným způsobem. Pojďme se nyní podívat, jak budou fungovat na úrovni evropské politiky, jak se projevují u investorů nebo v českém bankovním a podnikatelském prostředí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.