Logo

Startupy jsou sexy. Lákají nové hráče

foto Profimedia.cz

K tradičním investorům do začínajících technologických firem se přidávají další. Do podpory a rozvoje startupů se zapojují bankovní domy. Velký plán na podporu firem v sedmi vybraných odvětvích si přichystala i státní agentura CzechInvest, která chce podpořit až tři sta různých projektů.

Dlouhou dobu byly investice do startupů doménou specializovaných firem. Velice často se stávalo, že za nimi stáli podnikatelé, kteří dříve sami uspěli se svými projekty a část vydělaných prostředků investovali do dalších inovativních firem.

Takovým příkladem mohou být v českém prostředí například dva Ondřejové, Fryc a Tomek. Ten první vybudoval a v roce 2012 úspěšně prodal internetovou nákupní galerii Mall.cz a nyní investuje prostřednictvím své společnosti Reflex Capital, která už do firem vložila čtyřicet milionů eur. Má za sebou mimo jiné úspěšné prodeje podílů ve firmách Apiary, Webnode nebo ePojištění. Ten druhý, Ondřej Tomek, dokonce už v roce 2007 prodal společně s Oldřichem Bajerem portál Centrum.cz. Investoval například do firem Shoptet, Safetica nebo Kiwi.com, kde stihl svůj podíl úspěšně prodat ještě předtím, než cestovní byznys ochromila covidová krize. Loni na podzim založil nový fond Impulse Ventures, který má pro startupy připraveny až čtyři miliardy korun.

Investice do začínajících, většinou technologických, firem však začaly v posledních letech přitahovat i jiné hráče mimo okruh tradičních venture kapitálových investorů. Postupně se do podpory a rozvoje startupů zapojuje bankovní sektor a také státní instituce.

Zakladatelé firem tak mají stále více možností, kde mohou hledat finance i podporu pro své záměry. Po zmrazení řady aktivit loni na jaře se život na startupové scéně opět rozběhl, byť s jistými změnami. „I když omezení zkomplikovalo tradiční platformy, které před pandemií spojovaly inovativní projekty s investory, tak startupová komunita se relativně rychle adaptovala a přesunula tyto aktivity do virtuálního prostředí. Takže ve finále se zakladatelé k investorům určitě dostat mohli,“ říká Kateřina Manley z týmu Seed Starter České spořitelny.

Synergie s bankou

Její banka sází zejména na projekty, ve kterých vidí styčné plochy s fungováním své finanční skupiny. „Projektům, které buď optimalizují interní procesy banky, nebo přinesou přidanou hodnotu zákazníkům, nabízíme proto nejenom finanční investici, ale chceme jim i pomoci s rozvojem a případným začleněním do našeho ekosystému,“ říká Kateřina Manley.

Podpořte Reportér sdílením článku