Do baru půjdu v červenci, snad mi tam nenatlučou
6. června 2021
Reportér 06/2021 · Číslo 82Do baru půjdu v červenci, snad mi tam nenatlučou
6. června 2021
Reportér 06/2021 · Číslo 82Do baru půjdu v červenci, snad mi tam nenatlučou
Kdybychom nešetřili na testování, mohli jsme se vyhnout drakonickým omezením, říká lékař Petr Smejkal, který stál v čele Mezioborové skupiny pro epidemické situace. Do budoucna by se podle něj vyplatilo, aby vznikla státní instituce pro veřejné zdraví, kde se mohou odborníci klidně pohádat, ale dospějí pak k jednotné strategii, která nebude těkat ode zdi ke zdi.
Především cestování. Pak sportování, jelikož jsem chodil hrát volejbal, a to se v jednom nehraje moc dobře. Musel jsem se vzdát také večírků, což mě mrzelo, nicméně zvykl jsem si. To bych ale asi i tak těžko stíhal, protože jsem měl spoustu práce.
Vyrazím v červenci. To už by mělo být jednak nízké epidemiologické riziko a také se sníží riziko, že mi tam někdo rozbije hubu. Protože mi chodily zprávy, že jestli se objevím ve svém oblíbeném podniku, dotyčný mi natluče. Získal jsem nálepku zavírače barů, což sice není pravda, ale už mi to zůstalo. Takže jsem si stanovil červenec jako období, kdy by mohla být návštěva baru neškodná z obou těchto hledisek.
Proměnila. Moje specializace se jmenuje infektolog. V českých nemocnicích jsou infekční lůžková oddělení, ale pozice samostatně pracujícího infektologa tu nebývá. Dohoda s vedením IKEM tedy zněla, že nastoupím na pozici nemocničního epidemiologa, na což mám z USA kvalifikaci, ale mou hlavní náplní práce budou infektologická konzilia, zejména u pacientů po transplantacích, kteří mívají spoustu nemocí, protože je jejich imunita slabá. No a než jsme to rozjeli, přišla pandemie a já se musel opravdu naplno věnovat práci nemocničního epidemiologa.
Infektolog je klinický lékař, přijde k pacientovi, vyšetří jej, určí infekci a léčí jej. Zabývá se tím jedním člověkem. Epidemiolog léčí skupinu, ať už na úrovni nemocnice, města, nebo státu. Sleduje výskyt choroby, její šíření, určuje pravidla pro bránění nákaze. Mimochodem, potíž našeho přístupu k pandemii byla také v tom, že její řešení bylo spíše v rukou klinických lékařů.
Protože jsou to skvělí lékaři, ale jsou zvyklí zabývat se vždy jedním pacientem, nikoli propočty rizik a podobně. Pokud jsou to navíc lékaři z oborů, kde jde prakticky pořád o život, typicky na jednotkách intenzivní péče, mají tu zkušenost, že pacienti zkrátka často umírají. A ty jednotlivé případy nákazy covidem třeba nepůsobí tak strašně ve srovnání s tím, co oni běžně řeší. Proto jste mohli třeba od špičkových anesteziologů či operatérů slyšet slova o chřipce.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.