Logo

Byty mizí pod rukama

Post Image

Byty mizí pod rukama

Play icon
24 minut

foto Profimedia.cz

Zájem o nákup nových bytů láme v posledních měsících rekordy, u rekreačních objektů je to skok ještě výraznější. Povolování nových staveb se v časech home office opět zpomalilo. Developeři se i tak snaží uvádět na trh další bytové projekty, aby vyšli zvýšené poptávce vstříc. Pokud se ovšem podmínky na rezidenčním trhu významně nezmění, bude i nadále bytů nedostatek.

Rok 2021 měl být podle optimistických představ tím, kdy začne platit nový stavební zákon a v jeho důsledku se situace na trhu s bydlením začne pomalu obracet k lepšímu. Ještě loni v lednu trval premiér po setkání s ministryní pro místní rozvoj a šéfem svazu měst a obcí na tom, že zákon má platit od letošního roku. To se nestalo – hotov nebude s největší pravděpodobností ani tak, aby platil od roku 2022. Nejnověji o jeho stažení a přepracování žádal v polovině února Svaz měst a obcí ČR.

Nadále tak bude pokračovat situace, kdy se jednotlivé bytové projekty chystají zhruba osm až deset let. Taková doba uplyne od prvotního záměru po předávání bytů klientům.

Na pražském trhu, který je z hlediska výstavby nových bytů tím nejpodstatnějším (loni na něj připadalo 5 800 prodaných bytů proti zhruba sedmi tisícům ve všech ostatních krajích dohromady), tak platí, že se povoluje ani ne poloviční počet bytů oproti těm, které by byly skutečně potřeba. V odborné komunitě panuje konsenzus, že Praha by potřebovala přibližně deset tisíc nových bytů každý rok. Pokryly by jednak přírůstek nových obyvatel, kteří do hlavního města přicházejí – ať už z ostatních regionů republiky, nebo ze zahraničí –, a zároveň by kompenzovaly nezbytnou obnovu bytového fondu města, tedy zjednodušeně řečeno výpadek starších bytů, které už nelze používat a je potřeba je rozsáhle opravit či nahradit.

Loni přitom bylo v hlavním městě podle statistik dokončeno jen necelých čtyři a půl tisíce bytů a ještě méně jich bylo rozestavěno, pouze 3 246. Neopakoval se tak mimořádný rok 2019, kdy se začalo se stavbou pěti a půl tisíce nových bytových jednotek. Počet rozestavěných bytů se tak vrátil blízko k číslům z let 2017 a 2018, a tedy do doby, kdy nedostatek nových bytů šrouboval jejich ceny nejrychleji vzhůru. Dosažení počtu oněch přibližně deseti tisíc nových bytů ročně, které by mohly trh vrátit do rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou, je stále v nedohlednu.

Úřady ještě zpomalily

Za nízkým počtem nově rozestavěných bytů stojí jednak nejistota části developerů v loňské jarní fázi pandemie či obtížnější dostupnost stavebních dělníků, zejména těch z ciziny. Podstatnou roli ale hraje také přechod části úředníků na home office.

Podpořte Reportér sdílením článku