Logo

Rodina chce pokoj navíc, ne novou hypotéku

Post Image

Rodina chce pokoj navíc, ne novou hypotéku

Play icon
15 minut

foto Tomáš Binter

Lidé v koronavirové situaci začali mnohem více spořit, nemají za co utrácet a chtějí větší rezervy, říká Libor Vošický, šéf Stavební spořitelny ČS. Krizová situace spolu s růstem cen bytů podle něj nabízí příležitost ke změnám v přístupu k bydlení. Města budou muset přemýšlet o bytech pro důležité profese, finanční ústavy zase o lepších službách pro své zákazníky.

Covidová situace zamávala s řadou odvětví ekonomiky. Jak se projevila ve stavebním spoření?

Hlavním faktorem, který ovlivňuje počet uzavřených smluv o stavebním spoření, bývá výše úrokových sazeb. Když ČNB v reakci na pandemickou situaci snížila sazby, klesla pro část klientů i atraktivita stavebního spoření. Ten rozdíl ovšem nebyl dramatický, jednalo se o pokles uzavřených smluv v jednotkách procent.

Vybírali lidé například častěji naspořené peníze než v jiných dobách?

Naopak, v celém finančním sektoru je patrné, že lidé začali daleko více spořit. Jistě, je tu část lidí, která přišla o příjmy. Ale ti ostatní více šetří. Mají méně příležitostí utrácet, například za dovolené a cestování, nebo cítí určitou nejistotu a chtějí mít větší rezervy.

Dá se to nějak vyjádřit v číslech?

V posledních letech roste výše vkladů v celém bankovním sektoru asi o sedm procent ročně, což činí přírůstek přibližně dvě stě miliard korun každý rok. Minulý rok vzrostly vklady o čtvrtinu, tedy asi o dvě stě padesát miliard.

Stavební spořitelny přijímají vklady, ale také poskytují úvěry. Jak časté byly u vás žádosti o odklady splátek?

Měli jsme dva režimy odkladů, nejprve náš „vlastní“ ve skupině České spořitelny a pak státem uzákoněné moratorium na splátky. V obou případech dohromady jsme dostali sedm tisíc žádostí o odklad, což odpovídá asi šesti procentům našich klientů.

Kolik lidí, kteří měli splátky odložené, má problémy i po skončení moratoria?

Několik stovek. S těmi pak řešíme jejich situaci individuálně. Důležité hlavně je, aby dali včas vědět. Dovedeme jim vyjít vstříc a třeba i poradit s finanční situací, aby jim to vycházelo.

Nezklamou tři miliony

Stále platí, že jsme po Německu a Rakousku třetí zemí na světě co do rozšíření stavebního spoření?

Podpořte Reportér sdílením článku