Jak ochránit peníze? Nejlepší obrana je útok
8. listopadu 2020
Reportér 11/2020 · Číslo 75Jak ochránit peníze? Nejlepší obrana je útok
8. listopadu 2020
Reportér 11/2020 · Číslo 75Jak ochránit peníze? Nejlepší obrana je útok
Strach ze ztráty prý bývá silnější než touha vydělat. Podle expertů ovšem i v komplikovaných dobách nejlépe ochráníme své prostředky tím, že se je pokusíme zhodnotit. Využít lze akcie, nemovitosti nebo třeba zlato. Koronavirová krize navíc podtrhla potřebu individuálního spoření na stáří: vysoké státní dluhy a absence promyšlené důchodové politiky totiž příliš jiných možností nedávají.
Bylo to ještě v dobách, kdy bývaly v provozu restaurace, byť už s omezenou otevírací dobou. „Očekávám, že masivní dluhy, které vlády a státy v koronavirové krizi nabírají, nezůstanou dlouhodobě bez následků. Budeme muset hodně přemýšlet, jak chytře investovat a chránit hodnotu majetku, protože doba bude nejspíš dost divoká,“ říkal mi u večeře jeden z mužů, který se pravidelně vyskytuje v žebříčcích nejbohatších Čechů a jehož majetek se počítá ve vyšších jednotkách miliard korun.
Samozřejmě, starosti o osud třeba osmi miliard jsou jistě významně komplikovanější než u osmi milionů nebo osmdesáti tisíc. Ale i řada těch, jejichž majetky se ani zdaleka nepohybují v desetimístných řádech, cítí nyní zvýšenou potřebu ochránit své úspory v nejistých časech. Je to úvaha zcela logická, a navíc odpovídající našemu psychologickému nastavení, co se peněz týče.
„Strach ze ztráty bývá silnější než vidina zisku,“ říká Mikuláš Splítek, autor knihy Stát se investorem a zároveň také šéf jednoho z fondů ve skupině Erste Asset Management. „Většina lidí, ať už velmi bohatých, nebo i docela obyčejných příslušníků střední vrstvy, uvažuje zejména o tom, jak zachovat status quo. Tedy jak nepřijít o to, co už mám,“ popisuje Mikuláš Splítek. Odkazuje přitom na takzvanou prospektovou teorii ekonomů Daniela Kahnemana a Amose Tverskyho, podle níž pro nás má vidina ztráty mnohem větší psychologický náboj, a proto významně ovlivňuje naše finanční chování a rozhodování v nejistých dobách.
Podle Mikuláše Splítka je ovšem nejlepší obranou útok, tedy zachovávat hodnotu majetku tím, že se jej budeme snažit aktivně zhodnocovat. „Důležité je, aby byl váš majetek produktivně zapojen do fungování ekonomiky,“ říká s tím, že forma takového zapojení může být různá. „Můžete půjčit na rozvoj perspektivní firmě tím, že si koupíte její dluhopisy. Můžete koupit akcie a vsadit na to, že management firmu svými schopnostmi a nápady zhodnotí. Nebo můžete koupit třeba nemovitost a ekonomicky rozumně ji pronajímat,“ popisuje Mikuláš Splítek. Vždy je však podle něj dobré přemýšlet nad tím, jak budou vložené peníze využívány a zda mají perspektivu ke zhodnocení. „Je třeba si klást otázku, zda neinvestujeme do oborů, které jsou díky příznivým vyhlídkám předražené nebo jsou naopak dlouhodobě na sestupu. Případně zda formou dluhopisu nepůjčujeme firmě, která by jinak neměla nárok na existenci,“ říká. Právě tyto otázky vedoucí ke smyslu a využití investic mohou pomoci k tomu, abychom svůj majetek chránili skrze jeho zhodnocování.
Sám Mikuláš Splítek vede fond, který je určen právě těm, kdo usilují o zhodnocení prostředků a nebojí se ani určité míry rizika. Fond Stock Small Caps investuje do takzvaných malých firem, u kterých je perspektiva vyššího zhodnocení.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.