Václav Klaus: Po pandemii se blížíme k socialismu
9. srpna 2020
Reportér 08/2020 · Číslo 72Václav Klaus: Po pandemii se blížíme k socialismu
9. srpna 2020
Reportér 08/2020 · Číslo 72Václav Klaus: Po pandemii se blížíme k socialismu
Před třiceti lety se Česko vydalo směrem ke kapitalismu. Podle Václava Klause, který tehdy stál v čele ekonomických reforem, je ovšem dnes, zejména po koronavirové pandemii, míra regulace ekonomiky podobná jako za socialismu. Rozhovor o ekonomické transformaci, potřebě českých kapitalistů, vztahu k Miloši Zemanovi či Andreji Babišovi i o tom, jak podle něj kulturní revoluce na Západě naplňuje ideály Václava Havla více, než tomu bylo za jeho života.
Určitě ne, to říkám naprosto rezolutně. To, co jsme začali budovat, zmutovalo kvůli vývoji ve světě a zejména v Evropské unii do stavu, který kapitalismem tak úplně není.
Naším cílem bylo ekonomiku liberalizovat a odstátnit, to se doopravdy stalo. Chtěli jsme dramaticky omezit státní sektor a ten je dramaticky omezen. V tomto smyslu je uskutečněný posun jasný a nezpochybnitelný. Bohužel se úplně nezdařilo vybudování silných ekonomických entit s českými vlastníky. Důvodem byla tehdejší (ale i dnešní) nenávist ke každému, kdo trochu vystrčí hlavu a uspěje v podnikání. V devadesátých letech tuto nenávist prezentoval nejsilněji Miloš Zeman a sociální demokracie, ale dnes i řada dalších politických subjektů.
Kapitalismus u nás více a více zapouští kořeny a v posledních letech skupiny českých vlastníků posílily, to ano. Ale definovat naši ekonomiku jako oligarchickou? To je jen politická nálepka určitých lidí. Naše ekonomika je mnohem lépe strukturovaná než v řadě okolních zemí. Máme velké, střední i malé podniky. Jsme na tom v tomto směru lépe než sousední Slovensko, o Ukrajině a dalších ani nemluvě.
Odmítám, že by šlo o šokovou terapii, protože slovo šok už v sobě obsahuje něco negativního. Šoková terapie je politická nálepka. Šlo o to, zda postupovat rychle, nebo takzvaným gradualistickým, pomalým postupem. Byl jsem tehdy a jsem i dnes přesvědčen, že naše rychlost byla optimální. Některé kroky můžete udělat velmi rychle, to je například liberalizace cen. Jiné, například privatizace, potřebují určitou dobu na přípravu. Postupovali jsme tak rychle, jak to jen šlo, ale v rámci možného.
Očekávali jsme, že přijde jistá transformační únava a že by celý proces mohl ztratit podporu obyvatelstva, pokud by nebyly vidět jasné výsledky.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.