Velké plány. Ale za co?

Post Image

Velké plány. Ale za co?

Play icon
10 minut

foto Profimedia.cz

Jak zaplatit plánovanou zásadní rekonstrukci domu, a k tomu navíc vyřešit výpadek financí v rodině v důsledku nečekané vážné nemoci? Podobný problém, jen v nepopsatelně větším měřítku, teď řeší evropská politika. Start plánu na dlouhodobé ozdravení životního prostředí v Evropě se totiž potkal s pandemií koronaviru.

Investice přesáhnou bilion eur! O takové sumě, která by se v české měně dala vyjádřit číslovkou 27 000 000 000 000 Kč, hovořila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, když představovala loni před vánočními svátky Zelenou dohodu pro Evropu.

Ta suma, jak vzápětí ukázaly podrobné analýzy specializovaných pracovišť, je zatím spíše politickou deklarací, protože nyní skutečně nelze odhadnout ani celkové náklady, ani výši investic, které by tento projekt provázely. Jisté je však jedno, peníze budou potřeba obrovské. Evropská komise vyhlásila, že v příštím evropském rozpočtu pro léta 2021–2027 by měla až čtvrtina všech peněz mířit na výdaje spojené s ekologií a udržitelností životního prostředí.

Klíčovou součástí rozsáhlého plánu známého pod anglickým názvem Green Deal for Europe je nový klimatický zákon. Předpokládá, že do roku 2050 dosáhne Evropa uhlíkové neutrality. Tedy že celkové emise skleníkového plynu CO2 uvolňované do ovzduší budou stejné jako schopnost pohlcování uhlíku do takzvaných úložišť, mezi něž patří zejména lesy, voda a půda. V zákoně bude i předepsaný stav pro rok 2030. Ten ještě nemá konkrétní podobu, jisté však je, že bude ambicióznější, než jsou dnes platné cíle, které předpokládají pokles emisí o čtyřicet procent ve srovnání s rokem 1990. Komise mluví o poklesu o pětapadesát procent, část poslanců Evropského parlamentu by chtěla jít ještě dál.

Green deal má ale i další podstatné součásti. Novou ekonomickou strategii pro celý kontinent. Podporu cirkulární ekonomiky, která dbá na lepší využívání a recyklaci výrobků, a tím pádem omezování odpadu. Změnu potravinové politiky. Podporu biodiverzity a tak dále. Je to komplexní záměr s dopady do mnoha oblastí života. A také s vysokými počátečními náklady.

Peníze, peníze, peníze

Na uskutečnění všech záměrů by se nehledaly peníze úplně snadno ani v dobách klidu a nerušené prosperity. Příchod koronavirové epidemie, rozsáhlá omezení mnoha oblastí života a navazující hospodářský dopad v drtivé většině zemí však situaci evropským politikům ještě pořádně zkomplikují.

Podpořte Reportér sdílením článku