V pitné vodě nemůže koronavir přežít
5. dubna 2020
Reportér 04/2020 · Číslo 68Na vodu z vodovodu se můžete spolehnout. Odborné studie jasně ukázaly, že přes úpravny pitné vody nemůže vir způsobující aktuální pandemii projít, říká šéf Pražských vodáren a kanalizací Petr Mrkos. Jeho podnik se nyní potýká s poklesem spotřeby, zejména kvůli odlivu turistů.
Nejdůležitější je mít dostatečně zajištěny pracovní síly, zejména na centrálním dispečinku, který je pro vodovodní síť klíčovým místem. Při mytí vodojemů jsme zvýšili dávky dezinfekčního činidla, naopak ke zvýšenému chlorování vody není důvod.
Koronavirus je podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO), která máme k dispozici, velice citlivý na všechny postupy, jež se běžně používají při úpravě pitné vody. Ať už je to použití chloru, ozonu, nebo ultrafialových lamp. Vir, který stojí za současnou pandemií, má poměrně tenkou lipidovou obálku. Takže je sice velmi nakažlivý v mezilidském styku, ale v prostředí, které mu není příznivé, nevydrží.
I běžné úpravny, které používají třeba UV lampy, jsou proti viru SARS-CoV-2 velmi účinné.
U odpadní vody se samozřejmě nepo-užívají podobné postupy pro úpravu jako u pitné. V nemocnicích, zejména na infekčních odděleních, dochází k základní dezinfekci odpadních vod přímo v místě. Jinak se samozřejmě různé druhy virů v odpadních vodách vyskytují, tak jak je vylučují lidé, kteří kanalizační síť používají. Studie WHO ukázaly, že ani v kanalizacích není vir způsobující nemoc COVID-19 nebezpečný.
Ukázaly, že v odpadní vodě sice fragmenty koronaviru jsou, ale nejsou příliš životaschopné ve srovnání s jinými viry. V jednom případě ze čtyř studií došli vědci k tomu, že by bylo z odpadních vod možné virus kultivovat v laboratorních podmínkách. Takové podmínky ovšem v kanalizační síti opravdu nepanují. Nákaza z odpadních vod tedy také nehrozí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.