Když k tomu máte vztah, není co řešit
5. dubna 2020
Reportér 04/2020 · Číslo 68Když k tomu máte vztah, není co řešit
5. dubna 2020
Reportér 04/2020 · Číslo 68Když k tomu máte vztah, není co řešit
Tenhle rod už hospodaří na statku v jihočeských Křenovicích téměř sto let. Přežili devastaci za socialismu, dům si museli koupit dvakrát. Teď jsou „Farmou roku“ a pro skvělé hovězí si k nim jezdí spousty zákazníků.
Usedlost v jihočeských Křenovicích, která se nachází zhruba deset kilometrů na západ od Českých Budějovic, pochází už ze šestnáctého století. Do pozemkové reformy v roce 1922 patřila pod hlubocké panství rodu Schwarzenbergů. Po reformě koupil dvě třetiny hospodářství pradědeček současného hospodáře Jakub Jungwirth starší.
„Pradědeček koupil dvě třetiny statku spolu se zhruba sedmatřiceti hektary polí a luk včetně zahrad a sadu. Zbylou třetinu koupil jiný hospodář, a tak na jednom statku hospodařily dvě rodiny vedle sebe,“ popisuje Jakub Placanda, který spolu se svou ženou a rodiči na křenovickém statku působí dnes.
V padesátých letech bylo hospodářství komunistickým režimem zkonfiskováno a rodině hrozilo vystěhování. Syn původního nabyvatele, Jakub Jungwirth mladší, nasbíral v okolí dostatek podpisů pod petici, která přesvědčila orgány, aby rodina mohla na statku dál bydlet, i když už hospodářství patřilo pod JZD. „Na dvůr nesměli, ten už jim nepatřil a rodinný dům, ve kterém bydleli a dnes bydlíme i my, zabavil národní výbor. Rodina si ho pak znovu odkupovala. Takže ten dům koupili vlastně dvakrát, jednou ve dvacátých letech a pak znovu od komunistického národního výboru,“ vypráví Jakub Placanda. Zemědělství se socialistickým družstvům zejména v padesátých letech moc nedařilo, tak se komunisté snažili přimět původní sedláky, aby jim s tím pomohli. „Dědu tak udělali vedoucím střediska. Paradoxně pak pomáhal k tomu, aby hospodářství, které rodině sebrali, alespoň nějak drželo pohromadě.“
Po roce 1989 se dvě třetiny farmy vrátily rodině zpět, společně na ní hospodařili Jakubův otec a strýc. Statek dostali zpět v zuboženém stavu. Dokonce i některé trámy v historické stodole, které vydržely od šestnáctého století, stihly pod neopravovanými střechami za socialismu uhnít. „Od restituce v roce 1990 to už třicet let dáváme dohromady,“ říká Jakub Placanda s tím, že na původních dvou třetinách hospodářství mají víceméně hotovo. V roce 2006 se rodině podařilo od jiných dědiců koupit i zbylou třetinu křenovického statku – tam budou potřeba ještě další roky, aby Placandové uvedli vše do pořádku.
Když Jakub dokončil střední zemědělskou školu, pořídila si rodina stádo hovězího dobytka. Rozhodli se pro plemeno masný simentál, což jsou strakaté krávy, které se podle hospodáře do české krajiny dobře hodí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.