Logo

Vsadili na uniformy, ještě než byly cool

Post Image

Vsadili na uniformy, ještě než byly cool

Play icon
17 minut

foto Michael Tomeš

Pojďme šít uniformy, přesvědčoval ředitele velkého oděvního podniku. Vážně, pusťme se do stejnokrojů, snažil se přemluvit i společníky v soukromé firmě. Neuspěl. Tak si s manželkou založili vlastní firmu a uniformy, vedle dalšího oblečení, dělají v rodinné firmě Koutný už pětadvacet let.

V roce 1974 nastoupil mladý textilní inženýr Pavel Koutný do Oděvního podniku Prostějov. Dnes působí stále v Prostějově a ve stejném oboru, jen oděvní podnik má už dávno svůj a pod vlastním jménem.

„Nejprve jsem v OP dělal skladníka, pak jsem byl referentem zásobování, potom jsem vedl oddělení drobné a látkové přípravy,“ vzpomíná Pavel Koutný. Ještě později, ve druhé polovině osmdesátých let, přešel v rámci státního oděvního podniku na zahraniční obchod.

„Tehdy pražská Triola vyráběla košile ve Vietnamu. Vozili je loďmi do Černého moře a dál po Dunaji do Bratislavy. Jenže Dunaj v té době přes zimu často zamrzal, a tak se dodávky zpožďovaly. My jsme v Prostějově vymysleli jednoduché opatření, že si ty košile po moři necháme vozit do italského Janova, a bylo po problému,“ líčí Pavel Koutný s tím, že prostějovský podnik v té době šil ve Vietnamu zhruba dva miliony košil ročně, z nichž podstatnou část vyvážel do dalších zemí východního bloku. Poslední štací Pavla Koutného v OP Prostějov pak byly, už po pádu socialismu, dva roky ve funkci obchodního náměstka.

Nejprve se vrhnul na podnikání s více společníky, pak se z původní čtveřice ještě s jedním oddělil, ale nakonec se ani tenhle model „podnikání padesát na padesát“ neukázal jako dlouhodobě udržitelný. Proto se s manželkou Marcelou rozhodli před pětadvaceti lety, v roce 1995, založit rodinnou oděvní firmu.

„Od začátku jsem věděl, že se chci orientovat na zakázky pro stát a firmy a zejména na uniformy,“ říká Pavel Koutný. „Vnucoval jsem to už těsně po sametové revoluci i svým ředitelům v OP Prostějov, viděl jsem v tom dlouhodobou jistotu. Ale každý mě vždycky odbyl. Přece my, takový podnik, nebudeme šít nějaké uniformy pro ČSAD, říkali,“ vzpomíná. Podobně od uniforem ustoupily i další bývalé státní podniky, třeboňský Otavan či brněnský Kras. Pavel Koutný neuspěl ani u svých původních společníků v podnikání, ani jim se do uniforem nechtělo.

Podpořte Reportér sdílením článku