Začátek doby nahřívané?
10. listopadu 2019
Reportér 11/2019 · Číslo 63Začátek doby nahřívané?
Světové tabákové firmy, na které těžce dopadal boj proti zdraví škodlivému kouření, začínají ožívat. Nabízejí totiž jiné způsoby konzumace nikotinu: novinkou je například nahřívaný tabák, jenž se v Česku bude moci i nadále užívat v hospodách a má i určité daňové zvýhodnění.
Mohou tabákové koncerny najít takové technologické postupy, aby se tento obor výrazně proměnil a zmodernizoval? Kromě známých e-cigaret naplněných tekutinou přišla na trh nová forma, která podobně jako cigarety pracuje s tabákem zabaleným v papíru. Ovšem s tím rozdílem, že se tabák nezapaluje, ale zahřívá.
Koncerny nástup zahřívaného tabáku výrazně podporují. „Chceme pomáhat uživatelům, aby přesunuli svou spotřebu k jiným produktům, které jsou potenciálně méně nebezpečné než klasické cigarety,“ říká Štěpán Michlíček, ředitel marketingu a prodeje pro střední Evropu a Pobaltí koncernu British American Tobacco.
V čem je tedy hlavní rozdíl mezi cigaretami a užíváním nahřívaného tabáku? V hoření a v teplotě. V klasických cigaretách se uvolňuje nikotin spalováním tabáku a kuřák jej vdechuje v kouři. Tabák je v nich nejen zdrojem nikotinu, ale také palivem, díky kterému cigareta hoří. „Právě spalování a vysoká teplota okolo 800 stupňů Celsia jsou hlavním problémem kouření, protože dochází ke vzniku tisíců škodlivých látek. Výrobky na bázi zahřívaného tabáku naproti tomu využívají tabák jen jako zdroj nikotinu a teplotu pod 300 stupni Celsia potřebnou k jeho uvolňování dodávají z vnějšího zdroje – elektronickou cestou. Nevzniká tak kouř, ale aerosol s obsahem nikotinu,“ vysvětluje Petr Šebek, ředitel odboru komunikace Philip Morris ČR, Slovensko a Maďarsko.
Štěpán Michlíček i Petr Šebek se shodují, že v tomto případě se nedá hovořit o tom, že by uživatelé „kouřili“. „Vzhledem k tomu, že u bezdýmných tabákových výrobků nedochází k spalování a uvolňování kouře, nejde o kouření,“ říká Petr Šebek. „Není to kouření. Je to užívání zařízení k nahřívání tabáku bez spalování… Což je hrozně dlouhé, takže obecně by se dalo česky asi nejspíše hovořit o inhalování,“ nabízí možnou definici Štěpán Michlíček.
Nová alternativa v podobě nahřívání tabáku namísto jeho spalování by podle dosavadních poznatků měla výrazně omezit množství škodlivých látek, které se uživateli dostávají do těla. Firmy jsou však zatím v komunikaci spíše opatrné, přestože jejich údaje ukazují, že množství škodlivých látek klesá až o 95 procent.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.