Jak dostat úřad do obýváku
2. července 2019
Reportér 06/2019 · Číslo 58Jak dostat úřad do obýváku
2. července 2019
Reportér 06/2019 · Číslo 58Jak dostat úřad do obýváku
Letos jsme podstatně častěji začali platit mobilem namísto kartou, příští rok by měly peníze mezi většinou bank obíhat pár vteřin a za necelé dva roky už nebudete muset ani chodit na úřady, pokud budete mít elektronické bankovnictví: všechno si vyřídíte z počítače nebo mobilu ve chvíli, kdy budete sami chtít. Do českého bankovnictví naplno vtrhly digitální časy.
Třicet let po pádu socialismu, dvacet let po začátku prodeje velkých bank zahraničním investorům a deset let poté, co se ukázalo, že tuzemské bankovní domy jsou dostatečně odolné vůči světové finanční krizi, může být i letošní rok do jisté míry přelomový. Do českého bankovnictví přišla nová fáze modernizace. Zkraje roku se pro tuzemské klienty otevřela služba Apple Pay, jež si rychle získala řadu příznivců (a postrčila kupředu i rozšiřování konkurenční Google Pay, která se objevila o něco dříve). Banky zároveň připravují a postupně rozjíždějí systém okamžitých plateb, který přinese převody peněz mezi jednotlivými ústavy za několik vteřin. A zatím poněkud stranou širšího veřejného zájmu se chystá docela revoluční krok, který umožní všem uživatelům internetového a mobilního bankovnictví, aby si na úřadech vyřizovali své záležitosti online.
V úterý 19. února zemřel slavný módní návrhář Karl Lagerfeld, Jaromír Jágr po roce naskočil na led v dresu svého kladenského týmu a na horách v Česku i blízkém zahraničí panovaly ideální sněhové podmínky pro rekreanty na jarních prázdninách. Pro české banky však byla zásadní jiná událost: ten den společnost Apple spustila možnost používání své služby Apple Pay i na českém území. Z technologického či systémového hlediska nešlo o nic převratného (minimálně ve srovnání s dalšími zmiňovanými novinkami), banky ale správně tušily, že jde o moment, který je pro část klientely velice atraktivní. „Psali jsme už dávno předtím přímo do Applu žádost, ať Apple Pay pro Česko otevřou. Samozřejmě jsme věděli, že nějaká žádost od české banky jejich plány asi neovlivní, ale připadalo nám dobré dát vědět, že je tu zájem,“ vyprávěl před časem při rozhovoru pro Reportér šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný.
O českých bankovních klientech se v tuzemských ústavech i v zahraničních centrálách větších bankovních skupin už delší dobu ví, že je mezi nimi docela velká skupina takzvaných „early adopters“, tedy těch, kteří slyší na technologické novinky a rádi je začnou používat.
Nástup Apple Pay to znovu potvrdil. Již v prvních dnech začaly banky, které službu spustily, hlásit desetitisíce klientů, kteří ji začali používat. „Zájem byl tak velký, že výrazně překonal i naše interní odhady,“ říká například Filip Zavřel, vedoucí oddělení každodenních služeb Air Bank.
Po třech měsících od spuštění se už počet klientů, kteří si službu zprovoznili, počítá ve statisících. Česká spořitelna hlásí zhruba devadesát tisíc uživatelů, Komerční banka šedesát tisíc, Air Bank také téměř tolik, další desítky tisíc přidávají Moneta, mBank a další ústavy. Řada bank pak spuštění služby chystá v průběhu letošního roku, patří mezi ně i ČSOB se svým početným klientským kmenem, která jistě přidá významný počet uživatelů oběma platformám nadnárodních gigantů. Dalšímu masivnějšímu rozšíření Google Pay pak dozajista pomůže, až ji během léta spustí pro své zákazníky Česká spořitelna.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.