Byt v brýlích i pomoc virtuálního makléře
10. března 2019
Reportér 03/2019 · Číslo 55Také do realitního byznysu začínají pronikat nové technologie. Zájemci o bydlení si tak mohou ve virtuální realitě procházet svůj byt dávno předtím, než se na stavbě objeví první zedník. Při prodeji bytu lze zase využít služeb online makléře, který je výrazně levnější než ten klasický z masa a kostí.
Podívám se dolů z terasy a trošku sebou trhnu. „Nebojte se, nespadnete,“ ozve se vedle mě hlas milé mladé dámy. Ta slečna je – na rozdíl od té terasy – skutečná, stojí metr ode mne. Mám na hlavě speciální brýle a ve virtuální realitě si procházím mezonetový byt v sedmém patře v pražském Karlíně. Je to zajímavá a zábavná podívaná. Nahlížím do jednotlivých místností, prohlížím ložnici, koupelnu i dětské pokoje. Na sporáku v kuchyňském koutě se dokonce kouří z hrnce a na stolku stojí hrneček s kafem.
Klik, měním si barvu podlahy, klik, dveře už nejsou bílé, ale tmavé. Ze všeho nejlepší ale je, že z oken a teras mám stejný výhled, jaký budou mít příští majitelé, až se za dva roky nastěhují. Na jedné straně památník na Žižkově, na druhé výhled nad Vltavou směrem do Holešovic. Vlastně je to ještě o kousek dál do budoucnosti, vidím totiž i dům, který vyroste až po tom „mém“.
Vzpomínám si přitom, jak jsme se zhruba před dvanácti lety procházeli s developerem po špinavé půdě ve vinohradském činžáku a on mi tam ukazoval, kde by tak asi měla být naše kuchyň, ložnice a kde bude dětský pokoj. A já, ačkoli se snažím, pořád vidím jen trámy a holubí trus. O chvíli později přistrčil štokrle a nacpal mi hlavu do vikýře: „A tohle uvidíte z balkonu.“
Dnes to díky moderním technologiím mají stavitelé bytů o poznání jednodušší. „Někteří lidé nemají třeba tak dobrou představivost, takže jim může virtuální realita pomoci,“ říká Renata Vildomcová, marketingová ředitelka firmy Skanska Reality. Vím přesně, o jakém typu lidí mluví. Teď najednou vidím, co se kam vejde a jak by šel v obýváku rozmístit nábytek. Když se pak v koupelně podívám do zrcadla, na chvilku mne zarazí, že tam nikdo není.
Náklady na zpracování jednoho bytu do virtuální podoby jdou do desítek tisíc. Skanska proto nemá vizualizované všechny byty, které ve svém karlínském projektu postaví, nicméně pro každou velikost a typ bytu vizualizace existuje. Ptám se slečny v klientském centru, zda o takové prohlídky mají potenciální klienti zájem. Prý je to velice populární.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.