Nauč se, synečku, hospodařit…

Post Image

Nauč se, synečku, hospodařit…

Play icon
17 minut

foto Profimedia.cz

Řada českých domácností má problémy s udržením kontroly nad rodinnými financemi. Třetinu by přivedla do problémů už jen rozbitá pračka. Banky a další instituce se proto snaží o zvýšení finanční gramotnosti populace. Začínají u dětí na základní škole – a zdá se, že to funguje.

Padesát procent dětí na druhém stupni základní školy už má vlastní zkušenost s dluhy. A dvacet procent se dostalo do situace, kdy mělo problém půjčené peníze vrátit. Když to slyším poprvé, musím se Davida Hubáčka, manažera programu České spořitelny Abeceda peněz, zeptat ještě jednou, zda jsem mu správně rozuměl. Ujistí mne, že ano.

„Nejde přitom o to, že by si jen jako půjčily od maminky a ta jim pak vracení odpustila. Jsou to peníze vypůjčené od spolužáků, kamarádů, kteří očekávají, že dostanou půjčenou sumu zpět. V tomto směru lze říci, že se zkušenosti se stresovou finanční situací objevují překvapivě brzy,“ doplňuje David Hubáček.

V případě dětských dluhů se většinou nejedná o problémy, které by se nedaly s pomocí rodičů zvládnout. U dospělých už bývá situace vážnější. Statisíce lidí nezvládají své hospodaření, přeceňují finanční možnosti, berou si nevýhodné půjčky a ocitají se ve finančním stresu – či přímo v dluhové pasti a v exekucích.

Finanční těžkosti se z logiky věci týkají nejčastěji lidí s nižšími příjmy, ale i velmi slušně placení lidé občas dělají ve svém hospodaření rozhodnutí, která jim následně způsobují velké potíže. „Pořád jenom pracuju, dřu se, tak snad si můžu taky trochu dopřát, ať z toho života něco mám,“ popisuje Hubáčkova kolegyně Lenka Mužíčková typický styl uvažování, který předchází pořízení příliš nákladné dovolené nebo třeba auta, jež je nad možnosti svého nabyvatele. Výjimkou nejsou ani případy podnikatelů či špičkových manažerů, kteří nedovedou adekvátně zareagovat na pokles dosavadních příjmů, případně se jej stydí před rodinou a okolím přiznat, a tak se i jim vlastní hospodaření vymkne z rukou.

Nedostatečná schopnost řídit vlastní ekonomickou situaci snižuje kvalitu života konkrétních jedinců a domácností, ale v důsledku zatěžuje i banky, zaměstnavatele, systém sociálního zabezpečení, justici a podobně.

Nevydat se z posledního

Podpořte Reportér sdílením článku