Budoucnost bydlení: Na kolik metrů mi teď půjčíte?
14. října 2018
Reportér 10/2018 · Číslo 5014. října 2018
Reportér 10/2018 · Číslo 50Od října se zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Sníží se tak riziko přílišného zadlužení, zároveň se ale pro část zájemců stane vlastní bydlení ještě méně dostupné. Ve městech proto poroste poptávka po nájemním bydlení – a i to se tak stane méně dostupné. Jak vypadají nová pravidla v praxi a co to znamená pro bytovou politiku měst?
Zhruba polovina všech nových bytových nemovitostí v Česku je financována formou hypoték. Na tomto odhadu se shodují jak bankéři, tak i developeři, kteří lidem nemovitosti prodávají. Podle Daniely Peškové, členky představenstva České spořitelny, se úvěrové financování bydlení v Česku naplno rozjelo kolem roku 2000. Od té doby banky a stavební spořitelny poskytly úvěry na bydlení ve výši 2,8 bilionu korun. Pokud vezmeme v potaz, že zhruba dvacet procent úvěrů připadá na refinancování a že úvěry na bydlení v průměru pokrývají zhruba sedmdesát procent pořizovací ceny nemovitosti, byly díky hypotékám nakoupeny byty a domy za 3 200 000 000 000 Kč.
Pravidla pro poskytování hypoték se ovšem nyní výrazně zpřísnila. Již před časem dala Česká národní banka doporučení, aby bankovní domy chtěly po žadatelích o poskytnutí hypotéky vlastní vklad do ceny nemovitosti ve výši nejméně deset procent, nejobvykleji však dvacet procent.
Od letošního října pak vešla v platnost dvě nová doporučení. Jednak by všechny splátky, které bude klient platit, neměly přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu domácnosti. Do tohoto limitu se přitom počítá nejen splátka hypotéky, ale i případných spotřebitelských a dalších úvěrů nebo třeba splátky z úvěrů na kreditních kartách.
Druhé doporučení říká, že by maximální výše poskytnuté hypotéky neměla přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu, tedy 108 čistých měsíčních příjmů.
Tato dvě opatření, u nichž také můžete narazit na zkratky DTI (dluh vůči ročnímu příjmu) a DSTI (dluh v poměru k měsíčnímu příjmu), nezakazují bankám poskytnout i hypotéku, která těmto pravidlům nevyhovuje, říkají jim však, že takových hypoték nesmí být více než pět procent. Reálně vzato, budou banky brát tento postup jako standard.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.