Budoucnost bydlení: Život v digitálních domovech
14. října 2018
Reportér 10/2018 · Číslo 5014. října 2018
Reportér 10/2018 · Číslo 50Jak chytrá může být vaše domácnost? Jak budete sami chtít. Rozvoj technologií pokročil natolik, že lidé si mohou vybrat od jednotlivých dílčích prvků, které jim budou usnadňovat život, až po skutečně komplexní a velice sofistikovaná řešení.
Co to vlastně je chytrá domácnost a jaké jsou její aktuální možnosti? Docela dobře se to dá ukázat na udržování teploty v prostoru, kde žijeme. Mezi nově postavenými byty je už asi málo těch, ve kterých by se teplota vzduchu regulovala tak, že lidé přecházejí od radiátoru k radiátoru a otáčejí kohoutkem. Takřka každý byt má nějaký termostat s naprogramovatelnou úrovní teploty. O krok dál pak mohou být zařízení, jež se dají ovládat aplikací v mobilním telefonu na dálku a kde nějaká centrální „řídicí jednotka“ dovede bezdrátově vysílat pokyny chytrým hlavicím na radiátorech, které pak podle jejího pokynu upravují intenzitu topení na požadovanou teplotu v požadovaný čas, třeba při příjezdu domů z práce.
Ještě o úroveň dál jsou pak systémy, jež propojují topení s klimatizací a čištěním vzduchu. Regulují zatahování žaluzií podle intenzity slunečního svitu a podle toho, zda uvnitř zrovna chtějí vzduch ohřát a nechají slunce, aby jim trochu pomohlo a ušetřilo energii, nebo naopak vychladit, takže se před sluncem zcela zatáhnou. Dovedou pracovat nejen se skutečnou teplotou, ale i takzvanou pocitovou teplotou, případně zohledňovat teplotní preference toho obyvatele domu, o kterém vědí, že se zrovna nachází uvnitř místnosti. Některé z nich dovedou pracovat i s krátkodobou předpovědí počasí pro nejbližší hodiny. Když je v osm hodin ráno deset stupňů, ale předpověď říká, že za dvě hodiny už bude devatenáct, upraví intenzitu topení tak, aby vzduch v domě nevychladnul, ale aby se zároveň netopilo zbytečně moc, když už to nebude potřeba. Výsledkem je pak rovnoměrná teplota a optimalizovaná spotřeba energie použitá k vytápění (nebo naopak samozřejmě k chlazení) prostor.
Právě udržování teploty a kvality vzduchu v bytě ostatně patří podle expertů k nejžádanějším funkcím chytrých domácností. „Oblíbená je také související funkce, která dává majitelům domu přehled o spotřebě jednotlivých energií,“ říká například Michal Hozák, expert na koncepty chytrých domácností ve společnosti T-Mobile. Hlídače spotřeby energií přitom nemají pouze funkci informativní, mohou být užitečné i v případě nejrůznějších poruch. Pokud systém například zjistí, že spotřeba vody nikdy neklesne na nulu, je pravděpodobné, že je někde vada na potrubí nebo že protéká toaleta.
Podobně lze mít například různé úrovně třeba v zabezpečení domácnosti – od klasických alarmových systémů s možností vzdáleného ovládání až po ty, které umějí předstírat přítomnost majitele v bytě při delší nepřítomnosti, občas rozsvěcejí v různých místnostech, tu a tam pustí televizi a podobně, aby byt či dům nepůsobil opuštěným dojmem.
Do domácnosti si lze dnes vybírat z tisíců různých vychytávek. Mobilem lze spouštět toustovače, ledničky dokážou samy sledovat, kolik je v nich jakých potravin, a hlásit, že si máte dokoupit nové. V aplikacích, jako je třeba Coffee Link od DeLonghi, si můžete nejen vařit kávu, ale sami vytvářet vlastní nápoje s přesným dávkováním a pořadím nalévání kávy, mléka a dalších ingrediencí. Američtí výrobci koupelen Kohler a Moen zase letos představili systémy, které přes hlasové ovládání prostřednictvím Apple Siri, Amazon Alexa a Google Assistant dovedou spouštět různé verze sprchy pro jednotlivé členy domácnosti a různé situace – od běžného rána až třeba po sprchu po náročném sportovním výkonu. A na příští rok už je ohlášena i smart toaleta s vyhříváním a dalšími funkcemi. Představivosti se meze prakticky nekladou.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.