Dostupné byty skládáme jako kostičky z lega
14. října 2018
Reportér 10/2018 · Číslo 50Když se před lety setkali na veletrhu bydlení někdejší šéf firmy Skanska se zakladatelem společnosti IKEA, stvrdili dohodu, že se společně pustí do výstavby bytů dostupných široké veřejnosti. Koncept dostal jméno BoKlok, což lze v češtině přeložit jako „žij chytře“. Jak se takové byty dělají a proč se při jejich plánování myslí na učitelky ze školky, říká Jerrie Kristiansson, šéf prodejů BoKloku.
Ano, cena je vždycky číslo jedna. Protože pokud by to nebylo dostupné, nemohl by to být BoKlok. Tohle vnímání je především přínosem ze strany IKEA. Skanska je historicky zvyklá soutěžit kompetencí, komplexním přístupem, ale IKEA je světovým lídrem v dostupném vybavení domácností, takže dohromady to musí být kvalitní a zároveň dostupné, aby se tam odrazil přístup obou partnerů.
Vždy chceme být o čtvrtinu levnější než ostatní hráči ve stejné lokalitě. I když naše byty jsou obvykle o něco menší. Nesrovnáváme metry, ale třípokojové byty mezi sebou či třeba garsonky mezi sebou. A tady máme ten cíl pětadvacet procent.
Hledáme je všude. Začíná to už u plánování základní podoby bytů. Tady využíváme kolegy z IKEA, kteří nám zaručují, že to bude dobré a pohodlné bydlení a že půjde dobře vybavit nábytkem. Zároveň tu máme rovnou lidi z továrny, kteří potvrzují, že maximální možná část bytů půjde dělat v tovární průmyslové produkci.
Ano, je to podobné jako v továrně na auta. Tam uvidíte výrobní linky, na kterých se postupně kompletují vozidla. A my používáme stejný systém u výroby bytů. Jsou to takové bloky jako ze stavebnic Lego nebo Duplo, kompletně připravené.
Jednopokojový byt je složen ze dvou bloků. Třípokojový byt je potom ze tří bloků.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.