Narazí Křetínský a Tkáč na své čínské zrcadlo?

Metro AG provozuje v Česku obchody Makro.

foto Profimedia.cz

Významná akvizice. Dva čeští miliardáři si vzali velké sousto - nakupují podíly v obřím koncernu Metro AG.

Byla to na přelomu srpna a září svým způsobem přelomová situace. Akcie obří německé firmy rostly, protože v ní kupovala podíl firma dvou Čechů.

Daniel Křetínský a Patrik Tkáč už dlouho nejsou ve svých akvizicích žádní troškaři, ale vstup do globálního obchodního řetězce Metro AG (který v Česku provozuje obchody Makro) byl i na jejich poměry velkým krokem. Prostřednictvím firmy EP Global Economy koupili 7,3 procenta akcií od rodinného koncernu Haniel a uzavřeli opci na koupi dalších 15,2 procenta, která Haniel v koncernu vlastní. Tím by právě od této firmy převzali roli největšího akcionáře v koncernu Metro, jehož tržní kapitalizace se pohybuje na hranici 120 miliard korun. Haniel držel podíl v Metru přes půlstoletí, poslední dobou byl ale podle zpráv německých médií znepokojen nedostatečným růstem a problémy, které měl koncern na ruském trhu. Nabídka dvou Čechů tedy přišla vhod.

A aby to nebylo málo, oznámil další akcionář, firma Ceconomy, že s Křetínského firmou EP Invest jedná o prodeji svého podílu ve výši 9,99 procenta. Pokud by i tady jednání uspěla, dostalo by se české duo až téměř k třetině celého koncernu Metro, jež po světě provozuje bezmála osm set megaobchodů.

Zatímco podíl Hanielu už je pojištěný smlouvou, v případě podílu náležícího Ceconomy to může být komplikovanější. Zájem o stejný podíl ohlásil i čínský Fosun. Jeho příběh nápadně připomíná historii skupiny J&T, která stála na počátku rozjezdu Tkáče a později i Křetínského. Firmu také založili v devadesátých letech spolužáci ze studií (jen jich bylo více), postupně rostli a nyní po světě skupují podíly ve velkých firmách, které se ocitly v problémech.

Bude zajímavé sledovat, jestli se nakonec dostanou do střetu žraloci ze střední Evropy s těmi z Dálného východu a kdo případně uspěje.

Podpořte Reportér sdílením článku