Řidič Říčan
8. dubna 2018
Reportér 04/2018 · Číslo 44Populární moderátor pořadu Zázraky přírody se bude potřetí ucházet o starostenské křeslo. Obyvatele středočeských Říčan před osmi lety oslovil jeho boj proti nekontrolovatelné výstavbě v obci. O čtyři roky později jeho hnutí dostalo téměř 56 procent hlasů. Budou mu místní nakloněni i potřetí?
Je to nejspíš nejsledovanější starosta republiky. Na Vladimíra Kořena, starostu Říčan, se o sobotách v osm večer dívá kolem milionu lidí. Před pár týdny to ovšem vypadalo, že by mohl populární moderátor z obrazovky zmizet. Velmi vážně totiž uvažoval o tom, že by kandidoval do Senátu za okrsek Benešov, pod který „jeho“ Říčany patří.
„Nelíbí se mi, kam naše země poslední dobou směřuje. Mám pocit, že se hodně rychle vzdalujeme od směru, kam republika mířila po svém vzniku v roce 1918 i po pádu komunismu v roce 1989,“ vysvětluje, jakou by měl motivaci k tomu, aby od místní politiky vyrazil do té vyšší. Kdyby do Senátu skutečně kandidoval, považoval by za logické, aby opustil obrazovku České televize.
Nakonec se však koncem března Vladimír Kořen rozhodl, že na podzim sice kandidovat bude, ale opět v komunálních volbách v Říčanech, kde už se Sdružením nezávislých kandidátů Klidné město dvakrát volby vyhrál.
„Probrali jsme to doma i s lidmi v hnutí a padlo rozhodnutí, že budu kandidovat i letos na podzim,“ říká říčanský starosta. Zatímco kandidaturu na radnici mu žena a tři děti schválily, nápad na souboj o senátorské křeslo se prý doma s velkým nadšením nesetkal. „A jelikož je rodina to nejdůležitější, co v životě máme, dal jsem na jejich pocity,“ vysvětluje populární moderátor, proč nakonec myšlenku na velkou politiku opustil.
Do té místní se dostal proto, že mu nebylo jedno, co se ve městě, kde bydlí, děje. „Někdy v roce 2006 jsme se s manželkou dozvěděli o velkém developerském projektu, který se tu chystal. To, co radnice povolila, bylo nad rámec územního plánu, větší objemy, hmoty, i na úkor toho, co mělo být územním plánem určeno na občanskou vybavenost. Investor neměl vůbec žádnou povinnost se podílet na infrastruktuře. A na tomhle příkladu jsme ukazovali, jak se město chová nehospodárně a velmi riskantně,“ říká Vladimír Kořen. Ta stavba, o které mluví, bylo sídliště Na Fialce a jeho žena, šachistka Martina, se stala předsedkyní občanského sdružení, které proti stavbě protestovalo.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.