Než vystřelí zátka z lahve

Ondřej Beránek, Bohemia Sekt

Tomáš Binter

Nikdy se neprodá a nevypije tolik sektu jako právě koncem roku. Víte, jak se sekt vyrábí? A že z různých skleniček chutná stejné víno pokaždé jinak? Ondřej Beránek o tom ví hodně, už pět let vede největší českou vinařskou firmu Bohemia Sekt.

Při jaké nejvýznamnější příležitosti jste si kdy otevřel lahev sektu?

Byly to oslavy narození mých dcer, což bude zanedlouho sedmnáct a dvanáct let, takže už si nevzpomenu, jaký sekt to přesně byl.

Který z vašich sektů pijete nejraději dnes?

Nejraději mám sekty z řady Bohemia Sekt Prestige. A zcela zvláštní vztah mám k sektu Chateau Radyně.

Proč?

Je to extra suchý sekt vyráběný klasickou metodou kvašením a zráním v lahvi, pojmenovaný po zřícenině hradu nad Starým Plzencem. Je také nejdéle nepřetržitě vyráběným sektem v České republice, od roku 1945.

Čekal bych, že u nás budou i mnohem starší sekty…

Řada jich vznikla mnohem dříve, ale Chateau Radyně je jediný sekt, který se u nás nikdy nepřestal vyrábět – od skončení druhé světové války nepřetržitě až dodnes.

Pamatujete ještě dobu, kdy za luxusní sekt platilo Sovětskoje igristoje? Jak se od té doby změnila kultura pití sektu v Česku?

Zrovna Sovětskoje igristoje moc nepamatuji, u nás v okolí Plzně nebývala tehdy šumivá vína zrovna tím nejvyhledávanějším alkoholickým nápojem. Ovšem konzumace sektu se od té doby změnila velmi výrazně. Lidé se pomalu, ale jistě postupně přiklánějí k sušším sektům, byť největším favoritem je stále demi sec (polosuchý sekt – pozn. red.). Sekt také postupně přestává být nápojem jen pro ty nejslavnostnější příležitosti, ale častěji se pije i v běžnějších životních situacích.

Jak velký je podíl demi sec na celkových prodejích vašeho sektu?

Podpořte Reportér sdílením článku