Recepty zvířecího šéfkuchaře
12. listopadu 2017
Reportér 11/2017 · Číslo 39Kdybych věřil na reinkarnaci, měl bych se možná v příštím životě nejspíš narodit jako pes a nechat se krmit Pavlem Bouškou. Na muži, jehož firma Vafo vyrábí krmiva značky Brit a několika dalších, je znát, že má ke zvířatům skutečně hluboký vztah a že našel dobrý recept na úspěch v mezinárodním měřítku. Zápal z podnikání si jedenačtyřicetiletý byznysmen přenáší i do zájmu o politiku a veřejné dění.
Odmala jsem měl raději psy, které jsem měl kolem sebe častěji. S kočkami jsem přišel výrazněji do styku až během středoškolského pobytu v Kalifornii, kde mne ubytovali v pokoji, který do té doby patřil sedmikilovému kocourovi. Nakonec jsme se spolu naučili žít. A v posledních letech roste můj obdiv ke kočkám, ladnost jejich pohybu je úchvatná.
Zatím u nás výrazně dominuje krmivo pro psy, ale kočky nabírají časem na důležitosti. Souvisí to i s tím, na jaké trhy se dostáváme. Český trh je výrazně psí, zatímco třeba hned vedle v Německu je silnější trh kočičí. Pro naši firmu platí, že skoro osmdesát procent našich tržeb je psích.
V tom není výraznější rozdíl. Viditelné je, že se všude po světě za domácí mazlíčky utrácí stále více peněz. A to nezávisle na ekonomických cyklech.
Základní dělení krmiv je na suchá, zjednodušeně řečeno granule, a mokrá, což jsou konzervy a kapsičky. Suchá krmiva nejsou atraktivní vzhledem, ale díky technologii zpracování je v nich zachováno více přirozených výživových prvků než v konzervách.
Protože jsou zpracovávána za vysoké teploty, ale po velmi krátkou dobu. Dělá se to tak, že se namíchá nejprve základní surovina, jejíž součástí je zelenina, u levnějších krmiv i obilniny a samozřejmě maso. Ta pak projde rychlým zpracováním ve stroji zvaném extrudér. Na konci vypadne měkká horká granule, která se pak dosuší, ztvrdne a může se balit a expedovat. Konzervovaná krmiva se zpracovávají déle, a tím pádem více živin ztratí, výhodou zase je, že se více zachovává chuť.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.