Zákulisí politiky: Zařizovači a našeptávači
8. října 2017
Reportér 10/2017 · Číslo 388. října 2017
Reportér 10/2017 · Číslo 38Mirek Topolánek míval svého Marka Dalíka, Miloš Zeman – když byl ještě premiérem – zase Miroslava Šloufa. Jak je to v těchto volbách? Jací lidé představují zázemí šéfů parlamentních stran? Kdo případně představuje jejich spojky k byznysu? Následující přehled vychází z dlouhodobého sledování české politiky.
Co spojuje jména Jaroslav Novák alias Večerníček a Petr Kovařík?
Politicky by spolu velice pravděpodobně nesouhlasili, ale oba fungují jako zázemí dvou lídrů politických stran. Novák-Večerníček pracuje pro Tomia Okamuru, Petr Kovařík zase spolupracuje s Lubomírem Zaorálkem (v ČSSD ovšem hrají roli i další jména). A u hnutí ANO je pak situace výjimečná v tom, že s byznysem je logicky spojen sám předseda-byznysmen Andrej Babiš: přesto za hlavního muže v jeho zázemí a jakousi praktickou spojku do jiných odvětví lze považovat dlouholetého Babišova spolupracovníka, věrného Jaroslava Faltýnka.
Jak vypadá zázemí jednotlivých stran při detailním pohledu?
Nejméně přehledná, pokud jde o „zařizovače a našeptávače“, je situace v sociální demokracii. Nejenže tu už tradičně mezi sebou bojují skupiny regionálních zákulisních hráčů – v ČSSD jim říkají baroni (expředseda Jiří Paroubek je označoval za šibaly). Navíc ani není jasné, kdo dnes vlastně má v Lidovém domě, pražském sídle sociální demokracie, hlavní slovo. A hlavně, kdo ho bude mít po volbách.
Připomeňme, že pod vlivem padajících preferencí opustil v polovině června post předsedy ČSSD Bohuslav Sobotka, v křesle premiéra však zůstal. Svou stranickou funkci rozdělil mezi „ministra dovnitř“ a „ministra ven“, jak resortům vnitra a zahraničí poněkud zvláštně říkají sami sociální demokraté. Milan Chovanec byl pověřen řídit stranu a Lubomír Zaorálek se stal hlavním volebním lídrem, tedy kandidátem ČSSD na příštího premiéra.
Podpořte Reportér sdílením článku
Člen redakce SeznamZprávy.cz. Před tím pracoval v MF DNES či v Hospodářských novinách.