Stěhování národů
29. června 2017
Reportér 7/2017 · Číslo 35Stěhování národů
Už to začalo, milionové davy lidí na cestách. Evropané se hromadně stěhují po kontinentu, Britové na jih, Francouzi na sever a Němci všemi směry. Kam nejraději jezdí jednotlivé národy a kdo naopak jezdí k nim? Přečtěte si, koho můžete kolem sebe nejčastěji vidět právě na vaší dovolené.
Kdyby nebyl v Evropě německý turista, potřebovaly by si ho ostatní země vymodlit. A hned za ním turistu z Británie.
Německo je totiž největším zdrojem návštěvníků pro celou řadu zemí, Českou republiku nevyjímaje. Němci jsou na prvním místě mezi zahraničními návštěvníky zůstávajícími v zemi alespoň jednu noc (což je údaj, z kterého statistiky vycházejí) pro řadu států, včetně Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska, Švýcarska, Itálie a Rakouska. V případě posledních dvou se navíc jedná o obrovské počty návštěvníků.
Zatímco do Česka přijede za rok necelých 1,9 milionu Němců, do Rakouska je to skoro třináct milionů a do Itálie přes jedenáct milionů. Svými návštěvami cestovatelé z Německa hojně podporují také turistický ruch ve Španělsku a ve Francii. Pro tyto dvě země jsou však ještě důležitější návštěvníci přijíždějící z britských ostrovů. Do Španělska jich v roce 2015 přicestovalo téměř 12,8 milionu, do Francie 11,2 milionu. Největší část tvoří Britové také mezi návštěvníky Irska či Portugalska. S jistou mírou nadsázky lze říci, že zatímco britští cestovatelé a cestovatelky vedou podél atlantického pobřeží, němečtí v podstatné části ostatní Evropy.
O něco méně než Němci a Britové cestují Francouzi, ti ovšem vracejí Britům cestovní náklonnost; ve Spojeném království jsou na prvním místě mezi zahraničními hosty.
Z největších evropských zemí vyjíždějí málo Italové, tedy pokud můžeme brát jejich národní statistiky za spolehlivé.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.