Inovátoři: Přišla doba kartonová

Vojtěch Beránek, Kartoons

Marek Kučera

Elegantní zaoblený sedák, lampa se spirálovitým stínítkem, nebo třeba recepční pult v kadeřnictví. Ani ne třicetiletý český architekt vyrábí pod značkou Kartoons nábytek z papírových kartonů. Je to hezké, ekologické a originální.

Práce s kartonem zaujala Vojtěcha Beránka už na fakultě architektury. Dělali tehdy cvičné modely hal a on si všiml, že model z kartonu je ve srovnání například s balzovým dřevem pevnější a odolnější.

K dalšímu kroku ho pak přiměla studentská soutěž na serveru iDNES.cz. Přihlásil se, jeho nápad zaujal porotu i čtenáře, a tak nezbylo, než aby v požadovaném termínu sedák z kartonu skutečně vyrobil. Pak si pořídil laser. S Kartoons, jak svou živnost pojmenoval, uspěl v další soutěži, tentokrát v pražském kole studentské kategorie T-Mobile rozjezdy. A nábytek z kartonů se pak postupně opravdu rozjel.

Dnes je produkce Kartoons rozdělena na dvě části. Na jedné straně vyrábějí sedáky, lustry, držáky na víno a podobné kusy dle vlastních návrhů a dodávají je do prodeje. Komplikovanější pak jsou zakázky na míru do provozoven, dýdžejský pult pro rádio Expres FM, recepční pult pro kadeřnictví Misha. Nyní Vojtěch se svými spolupracovníky dokončuje jejich zatím nejsložitější objekt pro jednu prodejnu v Plzni. Je to stojan s mnoha prořezy, ve kterých budou zasazeny vzorky tapet.

Vojtěch Beránek nebyl první, kdo dělal nábytek z kartonů. Již před lety vytvořil slavný architekt Frank Gehry svou kolekci kartonového nábytku. Ale Vojtěch se svými Kartoons je prvním, kdo v Česku tenhle nápad začal systematicky rozvíjet a posouvat dál.

Návrhy, instalace a komplikované jednotlivé zakázky dělá Vojtěch sám, na výrobu kusů ze stálé produkce si domlouvá brigádníky. Nadto ještě spolupracuje s kolegou, který se pod značkou UrbanWood věnuje práci se dřevem. Dávají tedy dohromady výrobky, ve kterých se potkává dřevo právě s kartonem. Časem to možná vyústí v založení společné firmy, ale jak říká Vojtěch Beránek, „teď jsme měli tolik práce, že na administrativní kroky nezbyl čas“.

Vyříznout, slepit…

Produkce Kartoons se asi nikdy nebude prodávat ve velkých nábytkových řetězcích. Na to je přece jen moc speciální, a také o něco dražší. Sedák nebo držák na víno vyjde na tři tisíce korun, velká lampa se stínítkem na devět tisíc, v nabídce se objeví i pohovka nebo stůl a ty budou ještě o něco výše. Všechno je to ruční výroba, a i ty nejjednodušší kusy v sobě skrývají řadu hodin pečlivé práce.

Nábytek je slepený z mnoha vrstev kartonu. Na sedák nebo lustr jich je potřeba zhruba pětatřicet. Z kartonové desky se laserem vyřízne příslušný tvar, na něj se nanese lepidlo a další stejný tvar. Lustr má šest dílků, takže se řeže více než dvěstěkrát. Pro nábytek používají v Kartoons nově koupené desky, protože zaručují větší pevnost. Doplňky nebo třeba osvětlení se pak dělají z recyklovaných krabic.

Mimochodem, v Kartoons by docela uvítali, kdyby si mohli od někoho krabice odebírat. Nejlepší by prý byly krabice od jízdních kol, jsou totiž pevné a zároveň mají velkou plochu, ze které se dají vyřezávat použitelné tvary pro nábytek.

U ruční výroby a jisté exkluzivity chce Vojtěch Beránek se svou značkou Kartoons zůstat. Vidí to tak, že by v budoucnu mohla mít firma kolem deseti lidí, kteří by zvládali jak složité individuální zakázky do kanceláří a prodejen, tak i řadové kusy nábytku.

Nyní ale jedná s internetovým obchodem, který nabízí designový nábytek v západní části Evropy. Pokud bude o kartonové lampy a sedáky od pražského architekta zájem, budou možná muset v Kartoons plány přehodnotit a výrobu rozšířit.

Další články z tématu o Inovátorech:

Inovátoři: U taxíků s technologií jde stejně nejvíc o lidi

Inovátoři: Úplně šťastnej mistr zvuku

Inovátoři: Nápady táhnou

Inovátoři: Slet virtuálních kouzelníků

Inovátoři: Miminka na síti

Inovátoři: Z kanclu na surf a zase zpátky

Podpořte Reportér sdílením článku