Inovátoři: Miminka na síti
4. června 2017
Reportér 6/2017 · Číslo 34Obrázky z ultrazvuku, které zná každý nastávající rodič, přenesli na internet. A kromě toho, že se maminky mohou kochat a chlubit, jsou tu i nové možnosti, jak se snímky dále pracovat. Firma FetView z pražského Karlína má velké plány v oblasti medicínských analýz.
Ve dvanácti začal David programovat, v šestnácti, v roce 1996, spolu s otcem založil svůj první webový portál. Jmenoval se gyn.de a věnoval se, jak název napovídá, gynekologii. Tedy oboru, v němž se otec Davida Dostala pohybuje celý život a v němž nyní působí i firma FetView.
Rodiče Davida Dostala emigrovali v roce 1979 z komunistického Československa, o rok později se jim narodil syn. Otec je gynekolog a porodník v německém Stuttgartu a právě u něj začala cesta programu FetView. „Otec používal programy od naší konkurence a byl s nimi nespokojený, tak jsme se dohodli, že zkusíme udělat takový, který by sloužil lépe,“ popisuje David Dostal.
Na programu se začalo zlehka pracovat od roku 2010. Nejprve se pracovalo na propojení ultrazvuku s cloudovým úložištěm dat. Tedy aby byly snímky uložené na internetu a dalo se k nim přes příslušné zabezpečení kdykoli dostat. „To se povedlo, tak jsme k tomu pak postavili celý další software. V roce 2012 už jsme měli první zkušební verzi a mohli jsme ji dát k dispozici několika lékařům na testování: doktoři tak mohli jednoduše on-line sdílet snímky z ultrazvuků a lékařské zprávy se svými pacientkami. Náš primární klient byl vždy lékař, ale zároveň mu dáváme do ruky nástroj, jak může poskytnout skvělou službu své pacientce. A vidíme, že pacientky na to velmi pozitivně reagují,“ říká David Dostal o programu FetView.
Nastávající maminky mají kdykoli on-line přístup ke svým ultrazvukovým snímkům a lékařským zprávám, což oceňují jako komfort. Ale má to i svou praktickou výhodu v případě, že se z jakéhokoli důvodu ocitnou u jiného lékaře. Mohou tak velmi snadno sdílet poznatky svého stálého gynekologa.
V další fázi pak David Dostal sháněl pro svůj projekt investora, který by mu pomohl reálně na svět. Protože sám pracoval v oblasti internetových investic, měl to o něco snazší než ostatní. Ze soutěže Vodafone Nápad roku se znal s Martinem Kešnerem, který je dnes investičním manažerem v J&T Ventures. Dohodli se rychle, investoři poskytli startovací kapitál: dnes drží ve firmě těsně pod třicet procent. Projekt se tak dostal do fáze, kdy mohla skutečně vzniknout firma a vyrazit s plnohodnotným programem na trh.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.