Logo

Češi a čokoláda aneb Někdo to rád hořké

Na Vánoce se v Česku netěší jen děti, ale minimálně i jeden úplně dospělý Dán. Torben Emborg je generálním ředitelem Nestlé Česko, největšího výrobce cukrovinek v zemi. A v předvánočním období má jeho firma vůbec největší obraty. Pomáhají tomu i klasické kolekce, česká národní specialita.

Kupují lidé v Česku stále ve velkém vánoční kolekce?

Kupují, je to velice specifický zvyk, zdobit si vánoční stromky sladkostmi. Čokoláda má v Česku na Vánoce dlouhou a silnou tradici. Jako výrobce kolekcí jsme samozřejmě rádi.

Znáte nějaké jiné země, kde by si lidé na vánoční stromek dávali čokoládové figurky?

V severských zemích bývá zvykem, že si lidé na stromky věší malé taštičky se sušenkami. Ale česká podoba této tradice s čokoládovými figurkami je, myslím, jedinečná.

Spotřeba čokolády v České republice klesá, za posledních osm let zhruba o kilo na osobu a rok. Máte pro to nějaké vysvětlení?

Těžko říci, lidé v Česku možná měli pocit, že jedí čokolády až příliš. Co vidíme docela jasně, je, že se lidé obracejí ke kvalitnějším čokoládám. Nekupují je možná často, ale když kupují, tak lepší. V Česku se také daří dalším cukrovinkám, i proto možná není spotřeba čokolády tak vysoká.

Jiné bonbony konzumujeme zhruba ve stejném množství?

Ano, tam je spotřeba na hlavu stabilní, s neustále mírně rostoucím podílem želé.

V Evropě jsou dvě země, Německo a Británie, kde se spotřebuje výrazně více čokolády na hlavu než jinde, téměř dvakrát tolik. Proč zrovna tam? Jsou Němci a Britové tak „sladké národy“?

Je mnoho zajímavých statistik, kterými bych mohl vaše čtenáře pobavit. Ve skandinávských zemích je extrémně vysoká spotřeba kávy na hlavu. Ale platí to i pro zmrzlinu. Asi by málokdo čekal, že se zrovna v severských zemích jí nejvíce zmrzliny. U čokolády jsou to Němci a Britové. Pravda také je, že v Británii je mnohem výraznější problém s obezitou než jinde.

Musí to chutnat většině

Je pravda, že cukrovinky stejné značky mají v různých zemích různé chutě? Že jsou jiné u nás, v Německu a třeba v Rumunsku?

Podpořte Reportér sdílením článku