Libor Winkler: Neustále ve střehu
13. září 2015
foto Lukáš Bíba.
Ano, pořád je to náš základní byznys, který nám generuje peníze, jež můžeme dál investovat. Protože ty investice, které jsme udělali vedle toho, jsou stále ještě čerstvé a jen ze dvou bytových projektů jsme už s výnosem vystoupili. Takže skutečně zatím vyděláváme hlavně v základním podnikání.
Market making opravdu znamená, že naráz stojíme na straně nabídky i poptávky, jsme na trhu téměř permanentně přítomní. Obchodujeme především s úrokovými deriváty, kde daný futures kontrakt je ekvivalentem poskytnutí (při nákupu kontraktu) nebo přijetí (při jeho prodeji) tříměsíční půjčky.
Kouzlo derivátů je v tom, že se každý den přeceňují. Každý den je výsledek.
Máme asi deset, možná patnáct procent ztrátových dnů v roce. A v některých dnech ty ztráty nejsou úplně marginální. Při tomto druhu obchodování to není takové to postupné vydělávání krůček po krůčku, jak by si někdo mohl myslet. Někdy hodně vyděláte, někdy hodně proděláte. Extrémní výkyvy bývají většinou ty záporné. V dlouhodobé perspektivě samozřejmě vyděláváme, jinak bychom to nedělali.
Když došlo k nečekanému snížení úrokové sazby o 0,75 procentního bodu mimo pravidelný termín zasedání FED (americká obdoba centrální banky – pozn. red.), což byla věc naprosto výjimečná. Ono to trochu souviselo s případem francouzského bankéře Jeroma Kerviela, na jehož obchodech nakonec Société Générale prodělala pět miliard dolarů. A FED chtěl uklidnit trhy, tak zareagoval, jak jindy ne. No, nás tedy zrovna moc neuklidnil.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.