Je to vážné, kancléřko?
28. června 2020
Reportér 07/2020 · Číslo 71Je to vážné, kancléřko?
První fázi koronaviru zvládlo Německo relativně úspěšně; kancléřka Angela Merkelová však varovala, že ještě není vyhráno – a za pravdu jí koncem června dávala lokální ohniska nákazy. Popularita její stranické aliance CDU/CSU vystřelila nahoru, obliba populistické AfD se propadla: otázkou ovšem je, na jak dlouho. Pandemie také ukázala, že německý federální systém vlády, kdy spolkové země drží významnou část pravomocí, může být těžkopádný.
Ten televizní projev byl mimořádný. Kancléřka Angela Merkelová totiž nepatří mezi ty, kteří vyhledávají pozornost kamer a mikrofonů za každou cenu. Od roku 2005, kdy se dostala do čela spolkové vlády, se k Němcům obracela z obrazovek každý rok pouze s novoročním projevem.
Merkelová není někým, koho by řečnění bavilo. Když mluví spatra, její projev bývá někdy kostrbatý až zašmodrchaný, povětšinou bez emocí a strohý. Nedokáže nadchnout a strhnout davy, na druhé straně však umí svou věcností uklidnit. Za její vlády se Německo potýkalo s mnoha vážnými krizemi – s finanční, dluhovou, řeckou a migrační. Pokaždé kancléřka tato vypjatá období přečkala a nakonec z nich vyšla jako nejoblíbenější politik: k čemuž přispěla právě její schopnost uklidňovat v momentech, kdy veřejným prostorem cloumají emoce a strach.
Koronavirová pandemie ovšem pro ni byla zcela novou, a patrně tou nejtěžší krizí.
Když se Angela Merkelová obrátila 18. března v televizním projevu k občanům, koronavirus už nebyl nějakým vzdáleným čínským problémem, ale stal se bezprostředním ohrožením. Už o týden dříve prohlásila, že virus by mohl infikovat většinu Němců. „Nakazit se může šedesát až sedmdesát procent populace,“ řekla na tiskové konferenci s odvoláním na experty. A dodala, že je nutné přijmout taková opatření, aby nedošlo k přetížení zdravotnického systému, že jde o čas, ale že doufá, že „tvrdé kroky“ obrátí situaci k lepšímu.
V době jejího výjimečného televizního projevu byly jindy rušné ulice německých měst najednou nezvykle klidné, lidé se na ulicích navzájem obloukem vyhýbali a vykupovali v obchodech toaletní papír a těstoviny. Toho dne bylo ve spolkové republice
12 327 pozitivně otestovaných na covid–19. Oproti 130 případům z počátku měsíce to byl nebezpečně strmý nárůst, který hrozil, že se vymkne kontrole.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracoval jako korespondent Českého rozhlasu v Berlíně, nyní píše pro Deník N.