Virtuální chalífát, sjednotitel osamělých vlků

Salmán Abádí, sebevražedný atentátník z Manchesteru.

foto Profimedia.cz

Islámský stát sice přichází o území, ale nejspíše se transformuje - jak naznačil mimo jiné květnový teroristický útok v anglickém Manchesteru.

Coby entita s územím, razítky, soudy a armádou Islámský stát pozvolna končí. V iráckém Mosulu se koncem května bránily jen zbytky ozbrojenců IS, smyčka se stahovala kolem jejich další bašty – syrské Rakká. Jak ovšem mimo jiné ukázal útok v Manchesteru, neznamená to, že končí terorismus Islámským státem inspirovaný.

Pokus o vybudování vlastního státního útvaru s územím byl buď bizarní islamistickou utopií, nebo nerealistickým pokusem vybudovat stát sunnitských Arabů v regionu Kurdů a Arabů hlásících se k odlišné, šíitské větvi islámu. Dost možná šlo o obojí.

Po neúspěchu tohoto pokusu se přeživší domácí, arabští bojovníci Islámského státu nejspíše budou snažit vrátit k rodinám. Ti zavilí a známí se vrátí ke staré praxi – budou v džípech obrážet zapadlé pouštní kouty, vybírat výpalné a organizovat teror. Zahraniční džihádisté, kteří nezemřeli a ještě nemají dost boje a krutostí, nejspíše odcestují prověřenými trasami do jiné islamistické války. Zbylí cizinci se pokusí dostat domů, kde se budou buď kát a léčit – či bojovat, třeba jen šířením internetové propagandy.

K teroru v Manchesteru i jinde, na Západě i Východě, se Islámský stát s radostí přihlásí. Prostřednictvím internetu, jak jinak. Je jedno, jestli útok zorganizoval, podnítil, inspiroval, nebo o něm vůbec nevěděl. Není důležité, kdo a odkud se jeho jménem k teroru hlásí.

Islámský stát se bude určitě za každou cenu snažit udržet v povědomí svoji značku. I radikální islamisté podléhají módním vlnám, a Islámský stát, který byl před pár lety jednoznačně cool, nyní ztrácí popularitu. Prohrává totiž – a klienti drží s vítězi. Vždyť i Islámský stát odsunul z vrcholu okoukanou al-Káidu hlavně díky radikálnímu internetovému marketingu, jmenovitě propracovanými záznamy absurdně krutých poprav i propagačními klipy vznikající islamistické komuny.

Skončí stát a možná se oslabí i brand, myšlenka však nezanikne. Lze si tipnout, že „Virtuální Chalífát“ bude v nějaké formě v digitálním světě prosperovat. Bez razítek a území sjednotí frustrované nešťastníky, agresory, konvertované zločince a spasitelské povahy toužící padnout za jakoukoli krvavou utopii. Takzvaní osamělí vlci, které je tak složité odhalit, protože plánují i jednají sami, získají přístav. Virtuální obec, stát. Budou ve své osamělosti sjednoceni. Budou nenávidět i jednat dohromady, byť každý zvlášť.

Podpořte Reportér sdílením článku