Chaos, tři vlády a Syrta v rukách Islámského státu
7. srpna 2016
Reportér 08/2016 · Číslo 247. srpna 2016
Reportér 08/2016 · Číslo 24„Během povstání dostal šanci prodrat se k moci každý, kdo sehnal zbraně. Zformovalo se asi sedmnáct set ozbrojených skupin,“ popsala nedávno situaci v Libyi britská BBC. Horší však je, že většina z nich teď nehodlá zbraně složit. A odzbrojit je v zemi nemá kdo.
Vyjmenovat všechny armády, milice a bojůvky prohánějící se Libyí by vydalo na hodiny.
Co kraj, velkorodina, kmen, vesnice, to parta s kulomety na pick-upech. Některé skupiny pouze chrání soukmenovce. Jiné se – byť třeba jen verbálně – opírají o rozličné ideologie. Jedni chtějí planetární vítězství islámu, další návrat monarchie, jiní sekulární vládu. Najdou se i tací, co plédují za demokracii. Přesto lze vystopovat několik větších skupin, jakkoli proměnlivých, které soupeří o moc. Libye má dvě vlády, které sestavily kabinet národní jednoty. Takže v zemi dnes vlastně existují tři vlády.
A pak je zde Islámský stát, který v Libyi s pomocí blízkovýchodních kolegů vytvořili (severo)afričtí islamisté. Podobně jako v Sýrii a Iráku, i v jeho řadách se sešli donedávna nepravděpodobní spolubojovníci včetně bývalých kádrů libyjské armády diktátora Muammara Kaddáfího. Toho v říjnu 2011 – více než půl roku po začátku povstání podporovaného západními zeměmi, třeba Británií a Francií – rebelové brutálně umučili k smrti: také proto, že on sám nařizoval ohavné zacházení s vězni, nezřídka islamisty.
Islámský stát se uchytil v přístavu Syrta, kde zavedl drastický režim. Zloději přicházeli o končetiny, politicky nepohodlní o hlavy. Tlupy samozvaných učitelů obcházely domy a vyhrožovaly obyvatelům ošklivými tresty, pokud se nedostaví k povinné indoktrinaci. „(Loni) v srpnu začala naplno platit jejich nařízení ohledně oděvu a chování. V té době také začali s křižováním a bičováním. Obvykle tak činili veřejně před páteční modlitbou,“ vzpomínal jeden uprchlík v rozhovoru s BBC.
Nejprve teror v Syrtě organizovali cizinci, nejčastěji Tunisané, Syřané a Iráčané, později se ale přidali místní: část libyjských islamistů i, jak už bylo řečeno, někdejší Kaddáfího stoupenci. Těch je v Syrtě více než dost již proto, že se tu bizarní diktátor narodil. Město také proto utrpělo během občanské války velké ztráty a motivací Kaddáfího pohrobků je nejen snadnější obživa, ale též pomsta. Na obranu místních je třeba říci, že se některé kmeny pokusily Islámskému státu vzdorovat, byť marně.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zabývá se muslimským světem. Pracoval v Lidových novinách, Týdnu či MF DNES, nyní je editorem ČRo Plus.