Startupy: Nejlaskavější. Nový plán, jak opět dobýt Ameriku
6. června 2021
Reportér 06/2021 · Číslo 82Startupy: Nejlaskavější. Nový plán, jak opět dobýt Ameriku
6. června 2021
Reportér 06/2021 · Číslo 82Startupy: Nejlaskavější. Nový plán, jak opět dobýt Ameriku
Postavit byznys na podpoře pro neziskový sektor může vypadat jako bláhový nápad. Až do chvíle, než si uvědomíte, že se v americkém „nezisku“ otočí 450 miliard dolarů ročně. David Semerád před časem rozjel úspěšnou vývojářskou firmu STRV a pak předal otěže kolegům. Nyní chce uspět v Americe znovu – modernizací nadačního provozu. Jeho služba se jmenuje Kindest, tedy „Nejlaskavější“.
V kalifornském Los Angeles u pláží Pacifiku našel David Semerád zázemí pro svou rodinu i podnikatelské záměry. Pětatřicetiletému podnikateli nevyhovuje jen slunečné pobřeží, pohání ho také ambiciózní myšlení Američanů. Poté, co s kolegy vybudoval úspěšné vývojářské studio, rozkročené mezi Spojenými státy a Českou republikou, se David Semerád pustil do podnikání opět úplně od začátku. Tentokrát má ambice pomoci změnit fungování amerického neziskového sektoru.
Dostat se do slavného Silicon Valley, ráje technologických firem, dobýt velký americký trh a nakonec třeba jednou zazvonit legendárním zvonem na Wall Street a oslavit tím vstup své firmy na burzu – to je sen mnoha začínajících podnikatelů z celého světa. Obecně platí, že většina mladých a ambiciózních firem, takzvaných startupů, sice nepřežije, ale na ty úspěšné pak čekají o to větší odměny. David Semerád přitom do tohoto světa vplul pozvolna, aniž by to od začátku plánoval.
Do Spojených států se poprvé podíval ještě jako student osmiletého gymnázia v Novém Bydžově, v té době však netušil, že bude za oceánem jednou žít a stavět vlastní firmy. „Vůbec jsem tehdy neplánoval, že bych chtěl být podnikatelem. Ale naučil jsem se tam základy kódování a brzy zjistil, že si tím jde dobře vydělávat,“ vzpomíná, jak začal na střední škole vytvářet první internetové stránky.
Zakázky přibývaly, z koníčku se stala slušně výdělečná činnost, a tak když se pak David Semerád vydal studovat do Prahy vysokou školu, už bylo jasné, že bude muset studia kloubit s podnikáním. Nakonec získal inženýrský titul, a ještě se podíval na dva výměnné pobyty do zahraničí. „V Německu se mi podařilo získat několik důležitých klientů, kteří působili mezinárodně, což nás nakoplo a nakonec dostalo až do Ameriky,“ vzpomíná Semerád, jak dokázal výměnný pobyt využít nejen ke studijním účelům.
Právě tehdy se začala rodit společnost, která se dnes jmenuje STRV a specializuje se na vývoj mobilních aplikací pro velké světové hráče i mladé startupy. V roce 2021 už jsou aplikace v chytrých telefonech úplně běžná věc, ale před deseti lety byl vývoj těchto produktů teprve v plenkách. „Potřebovali jsme se nějak odlišit a vsadili všechno na jednu kartu. Věřili jsme, že v mobilních aplikacích je budoucnost, a nakonec se nám to vyplatilo,“ popisuje Semerád jedno ze svých prvních skutečně náročných rozhodnutí, která musel coby jeden ze zakladatelů udělat.
Podpořte Reportér sdílením článku
Šéfredaktor online magazínu CzechCrunch.