Sexuální útoky: Běž domů, holka. A zapomeň...

Sexuální útoky, jaké se odehrály v Kolíně nad Rýnem a dalších městech, šokovaly značnou část Evropy. Ale třeba v Egyptě nejsou zdaleka výjimečné. V této arabské společnosti se o intimních vztazích mluví málo – takže se málo mluví i o sexuálním obtěžování. Některé Egypťanky s rozšířeným tolerováním těchto činů bojují; jak ale říkají, výrazné zlepšení není na obzoru.

Když začátkem července 2013 oznámili vůdci egyptské armády, že svrhli ve volbách zvoleného prezidenta Mursího, v ulicích Káhiry kolem náměstí Tahrír se tančilo. Toho večera přijala část obyvatel vojenský převrat – znamenající konec vlády Muslimského bratrstva – s nadšením. Nadšeni však v tu chvíli nebyli zdaleka všichni. Několik desítek žen se stalo obětí skupinových sexuálních útoků. Což v Egyptě není nic nového ani zcela výjimečného. „Najednou jsem byla uprostřed kruhu, který byl stále těsněji u mne,“ popsala jedna žena iniciativě zabývající se sexuálním obtěžováním. „Dotýkali se mne a osahávali mne všude, pod sukní a pod kalhotkami jsem měla spoustu rukou,“ stálo ve svědectví, které později zveřejnil britský deník The Guardian.

Popis nápadně připomíná líčení události jiné noci o dva a půl roku později. Podobně vypovídaly i ženy, které se staly obětí skupinového útoku na silvestra v Kolíně nad Rýnem. Incidenty – zaznamenané také v dalších německých a západoevropských městech – zásadně ovlivnily debaty kolem přijímání uprchlíků v Evropě, protože mezi podezřelými byli silně zastoupeni žadatelé o azyl. Dosud mezi nimi nebyl nikdo z Egypta, zemí původu vyšetřovaných bylo například severoafrické Maroko a Alžírsko, dále Irák, Sýrie či Írán, ale vzorec chování se podobal popsanému egyptskému. S egyptskými sexuálními útoky mají navíc zkušenost i Evropanky pobývající v Egyptě.

V době pádu prezidenta Mursího byla na náměstí Tahrír hromadně znásilněna nizozemská novinářka. A ještě předtím se odehrál vůbec nejznámější případ. Když byl v roce 2011 svržen diktátor Husní Mubarak, byla v Káhiře napadena, ztlučena a znásilněna reportérka americké televize CBS Lara Logan.

Mlčení

Sedím v kavárně v káhirské čtvrti Dokki a hovořím s třicetiletou učitelkou arabštiny. Vyhrazuje si, že bude v článku vystupovat pod jménem Mona Selim, i když se tak doopravdy nejmenuje. Ptám se jí, proč zprávy o silvestrovských útocích byly v Egyptě jen kusé a zastrčené. Dokonce když jsem hledala články o těchto útocích na webech evropských médií, egyptský internet mi několikrát odpověděl oznámením Erorr 404, tedy „stránka nebyla nalezena“.

Mona odpovídá, že egyptská média nechtějí šířit špatný obraz Arabů; proto o incidentech mlčí. „Naše společnost se vyhýbá tomu, aby se podívala realitě do očí a mluvila o citlivých tématech,“ vysvětluje Mona poté, co se pohodlně usadila v křesle a poupravila si svůj dlouhý černý saténový oděv – abáju.

Podpořte Reportér sdílením článku