Logo

Počkej, tati, jen to dohraju

Post Image

Počkej, tati, jen to dohraju

Play icon
22 minut

foto Profimedia.cz

Sedm a více hodin denně tráví část českých dětí a mládeže o víkendech tak, že jsou připojeny k internetu – říká studie. A když jsme synovi nainstalovali do jeho chytrého mobilu kontrolní rodičovskou aplikaci, výsledky se nesly zhruba v duchu tohoto zjištění. Přístup rodičů k závislosti dětí na internetu a mobilních telefonech může být různý. Zdá se však, že mobilní aplikace bez mluvení s dítětem nic moc nevyřeší.

Já to očůrám – opakoval několikrát za sebou náš dvanáctiletý syn a naštvaně dupal po schodech, když jsme mu do chytrého mobilu nainstalovali rodičovskou aplikaci. K opatření jsme se ženou dospěli postupně, když jsme začali mít pocit, že na mobilu tráví příliš mnoho času. Kolik přesně, jsme ovšem tehdy jen tušili. To nám ukázala právě zmíněná rodičovská aplikace. Tedy než ji syn prolomil a stala se zbytečnou.

Než nám ovšem zprávu o prolomení aplikace nadšeně sdělil – naštěstí s námi o mnoha tématech otevřeně mluví –, dozvěděli jsme se následující informace: na mobilu byl něco málo přes čtyři hodiny denně, část z toho ve škole, část po jedenácté večer, kdy jsme mysleli, že spí.

Syn prolomil rodičovskou aplikaci pět dní poté, co jsem ji předplatil na rok. Ty asi čtyři stovky vem čert, víc nám vrtalo hlavou, jakou jinou cestu zvolit, když nás svým prvním hackerským úspěchem vrátil zase o krok zpátky. K čemuž se ještě dostanu.

Sedm hodin s mobilem

Mnozí rodiče se mohou jen dohadovat, kolik času jejich děti v digitální říši tráví, zda jsou tam aktivní i po večerce a jaká dobrodružství tam podnikají. Práce na toto téma však existují, včetně údajů mapujících situaci v České republice.

Z průzkumu EU Kids Online IV zpracovaného vědci z Masarykovy univerzity v Brně na vzorku 2 825 českých dětí a dospívajících ve věku devět až sedmnáct let například vyplynulo, že 22 procent z nich tráví o víkendu online sedm a víc hodin denně. To už je skoro jako práce na plný úvazek. Kdo by se pak divil, že se jim při takovém „zápřahu“ nechce učit, uklízet, a někdy ani na výlet.

Podpořte Reportér sdílením článku