Po letech vězení ho pustili zemřít
10. května 2020
Reportér 05/2020 · Číslo 69Po letech vězení ho pustili zemřít
10. května 2020
Reportér 05/2020 · Číslo 69Po letech vězení ho pustili zemřít
„Vrátil jsem se zvalchován, ale vyztužen,“ psal po propuštění z komunistického vězení jeden z vrcholných představitelů české katolické poezie Jan Zahradníček básníkovi Jaroslavu Seifertovi. Života mimo věznici si však Zahradníček dlouho neužil – zemřel jen pár měsíců po velké amnestii, od níž v květnu uplynulo šedesát let a v jejímž rámci režim propustil tisíce politických vězňů. Tak v reálu vypadalo ohlášené vítězství socialismu.
Poslední měsíce svého bezmála devítiletého trestu trávil básník Jan Zahradníček v jedné z nejobávanějších věznic padesátých let, v bývalé vojenské pevnosti ve slovenském Leopoldově.
Před šedesáti lety vyhlásil komunistický prezident republiky Antonín Novotný „širokou všeobecnou amnestii“ – konkrétně se tak stalo v květnu 1960 u příležitosti 15. výročí osvobození Československa. Propouštění vězňů souviselo s odstraňováním pozůstatků stalinismu v éře sovětského vůdce Nikity Chruščova; zároveň se mělo stát výrazem údajné síly, pevnosti a dovršování budovatelského úsilí výstavby socialistického zřízení.
Májová amnestie se vztahovala i na tisíce politických vězňů, kteří v komunistických kriminálech a lágrech nespravedlivě trávili svá nejlepší léta. Z vězeňských cel a ubikací tehdy propustili 5 601 politických vězňů z celkového počtu 8 708. Mezi nimi byl i již zmíněný básník a překladatel Jan Zahradníček. Čekala na něj manželka Marie, syn Jan a dcera Marie. Dvě dcerky, Klára a Zdislava, se otcova návratu nedočkaly, zemřely v roce 1956 na otravu muchomůrkami.
V Leopoldově probíhalo propouštění ve dnech 10. až 12. května 1960. Vězně nejdříve vyvolali na nádvoří a nechali nastoupit do čtyřstupů – pak jim velitel věznice přečetl z preambule prezidentovy amnestie: „Vítězství socialismu v naší zemi se stalo radostnou skutečností, naše republika je silná jako nikdy dříve. Tato neotřesitelná síla a pevnost našeho socialistického zřízení umožňují, aby osobám, které se dopustily v minulosti závažných trestných činů směřujících proti politickým a hospodářským základům naší republiky, byla dána příležitost odčinit svou vinu před lidem poctivou prací.“
Velitel začal číst jména propouštěných. „Zahradníček Jan,“ zaznělo mezi posledními. Při pohovoru s propouštěcí komisí mu nekompromisně zabavili dříve povolený černý sešit s básněmi, které si poslední dva roky zapisoval: básník se musel spolehnout na svou dobrou paměť. Poté vyfasoval chatrné oblečení, v němž ho kdysi zatkli; silně páchlo naftalínem – ze šedivého kriminálního mundúru se převlékl do zetlelé košile, děravých ponožek a saka, které teď na něm, vyhublém, viselo jak na hastrošovi. Zbytek věcí mu dali do papírové krabice od bot, kterou převázali tkaničkami od bot. Dostal ubohou padesátikorunu.
Podpořte Reportér sdílením článku
Redaktor Českého rozhlasu – Vltava.