Proto volí Babiše

Post Image

Proto volí Babiše

Play icon
5 minut
Andrej Babiš se svými příznivci na setkání v Benešově u Prahy mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby.

foto ČTK/Profimedia.cz

Zevšeobecňující výkřiky – venkov volí Babiše – jsou nespravedlivé. Místo toho by bylo dobré hledat odpovědi na otázku, co dělat s tím, že miliardáře a šéfa ANO podporují chudší místa republiky s vysokým počtem exekucí.

Více než čtyřiačtyřicet procent hlasů získal Petr Pavel v prvním kole prezidentské volby v malé obci Bříství se zhruba třemi sty padesáti obyvateli, ležící nedaleko Nymburka u sjezdu dálnice na Hradec Králové. Na procenta je to přibližně stejný výsledek, jakého dosáhl generál ve výslužbě v Praze 11, jejíž podstatný kus zaujímá sídliště Jižní Město. Přesně řečeno – bylo to 44,27 procenta v oné vesnici a 44,99 procenta ve zmíněném kusu Prahy. Na hlavní město šlo mimochodem o relativně nízký výsledek, v některých jiných pražských obvodech získal Pavel přes padesát procent hlasů.

Pokud jde o jeho soupeře: i ve zmíněné malé obci dostal Andrej Babiš v prvním kole méně, než jaký byl celorepublikový průměr. Šéfa hnutí ANO volilo v Bříství necelých 32 procent voličů, tedy šedesát čtyři v absolutních číslech. Pro srovnání: na sídlištní Praze 11 šlo o více než 27 procent, téměř deset a půl tisíce volebních lístků pro politika-miliardáře.

Možná už tušíte důvod tohoto krátkého výletu do světa podrobné volební statistiky. Ukazuje totiž, jak ošidné je zevšeobecňování typu: Praha a velká města volily Pavla, zatímco venkov hlasoval pro Babiše. Taková tvrzení nejsou ničím více než v zásadě nepřesnou informací o určitém statistickém trendu. A ani na vteřinu nelze pracovat s myšlenkou, že téměř každý obyvatel velkého města volil Pavla a téměř každý člověk žijící na vesnici hlasoval pro Babiše; to prostě není pravda. K čemuž se hodí ještě jeden příklad – ve třetím největším městě republiky na počet obyvatel, tedy v Ostravě, vyhrál v prvním kole Babiš s více než 44 procenty hlasů, zatímco třeba v malé, byť příměstské obci Jenišovice v Libereckém kraji dostal šéf hnutí ANO jen 25 procent hlasů.

Vnímám, že mnoho odpůrců Andreje Babiše není schopno strávit jeho volební výsledek. Ptají se: Jak mohl dostat v prezidentské volbě tolik hlasů člověk, který lže, kňučí a občas má problémy se souvislými větami? Proč tolik voličů podpořilo bývalého premiéra, za jehož vlády se Česko umístilo mezi nejhoršími zeměmi Evropy v počtu covidových úmrtí, a ještě u nás byly rekordně dlouho zavřené školy? Jak může mít tak velkou voličskou základnu miliardář-politik, který založil skupinu firem, jež za jeho působení ve funkci premiéra získávala miliardové státní zakázky, o dotacích nemluvě?

Jde o pochopitelné otázky, zásadní problém ovšem je, když si určitá, byť patrně nikterak velká část Babišových kritiků při hledání odpovědí vypomáhá právě generalizací typu – všichni voliči šéfa ANO jsou křupani a venkované. Nejsou. Jedná se o pohodlnou reakci, místo zjišťování skutečných důvodů si vypomáhají zobecněním, což umožňuje v klidu přehlédnout složitější otázky. Třeba: Proč měl podle výzkumů PAQ Research Babiš větší úspěch v místech, kde převládá chudoba a kde je větší počet exekucí? Dělá tento stát dost pro to, aby bylo v České republice méně takových zapomenutých, rozzlobených míst, kde lidé volí populisty?

Podpořte Reportér sdílením článku