Moje a jiné omyly

Post Image

Moje a jiné omyly

Play icon
5 minut
Andrej Babiš 24. března 2020 - při první vlně pandemie.

ilustrační foto Profimedia.cz

Učinil jsem trochu ošemetnou věc: prošel jsem si zpětně, v čem jsem se mýlil ohledně covidu-19. A doporučuji to v nějaké formě každému. Politikům – a zejména expertům v oboru.

Na světě je spousta lidí, kteří zbožňují svou neomylnost a milují svoji předvídavost.

Já jsem to říkal a na moje slova došlo – slýcháme často. Pojďme se však nyní naopak podívat, jaké předpovědi se nevyplnily. Nejlepší přitom bude, když si za studijní materiál vyberu rovnou sám sebe. Hodlám přitom zkoumat své omyly ohledně covidu-19: činím tak i proto, že stále přesně nevíme, jak a kdy pandemie skončí, současně jde o velkou globální krizi, z níž by bylo dobré se poučit. Což venkoncem bez uznání a pochopení omylů nelze.

Ovšem ještě než začnu, napíšu něco, co se může velice brzy ukázat jako mimo. Ke 3. srpnu, v době uzávěrky Reportéra, kdy vznikal tento text, se zdálo, že navzdory nakažlivější mutaci koronaviru delta se už v některých evropských zemích (Nizozemsko, Británie) čísla nově nakažených snižovala. Také se zdálo, že očkování skutečně zásadně omezuje riziko vážného průběhu onemocnění.

Proč to píšu, když je zjevné, že situace může být jiná ještě dříve, než tento článek vůbec vyjde? Nemluvě o tom, že se může a pravděpodobně bude měnit v průběhu dalších týdnů, když se lidé začnou vracet z dovolených do práce a přijde chladnější počasí. Právě proto, abych ukázal jednu z typických chyb, které se kolem covidu objevují: totiž vyvozování dalekosáhlých závěrů z aktuální situace, která se může rychle změnit.

Nicméně zpět k hloubkové sondě do svých omylů kolem covidu. Abych je zjistil, prošel jsem podstatnou část svého twitterového účtu od ledna 2020. A zde jsou některé z mých omylů:

Podpořte Reportér sdílením článku