Projde to Trumpovi?
12. ledna 2020
Reportér 01/2020 · Číslo 65Projde to Trumpovi?
Mohl by se Írán stát první velkou krizí, která skutečně otestuje schopnosti amerického prezidenta Trumpa? – ptali se začátkem ledna mnozí. Objevovaly se otázky, zda má nějakou promyšlenou strategii a zda v jeho vládě nepanuje chaos.
Jiné lidi by ty věci zničily, ale on je vždy nějak přežil.
Donaldu J. Trumpovi coby byznysmenovi prošlo, že má za sebou několik bankrotů. Politika Trumpa nezabil skandál s videem, na němž se chlubil, jak může sahat ženám do rozkroku. Prezidentu Trumpovi u podstatné části Američanů procházely jeho slovní výlevy; v jejich očích byl skvělou hlavou státu, u níž nevadí, když na sociální síti Twitter sám sebe označuje za génia a současně uráží kdekoho, třeba svého bývalého ministra zahraničí, který je prý „hloupý jak šutr“.
O Trumpovi se více než tři roky od jeho zvolení říkalo, že nečelil žádné krizi, kterou by si sám nevyrobil. A i ty mu nakonec nějak procházely – jeho obchodní válka s Čínou sice podle studie centrální banky poškodila americký průmysl, ale celkově ekonomika Spojených států loni šlapala stále solidním, byť o něco pomalejším tempem.
Začátkem ledna ovšem přišla nová, patrně nejvážnější zahraničněpolitická krize za dobu jeho úřadování. Americký dron na příkaz Trumpa zaútočil a zabil nechvalně známého, mocného íránského generála Kásema Solejmáního. A druhou lednovou středu ráno, v době uzávěrky tohoto vydání Reportéra, přišly zprávy, že íránský islamistický režim v odvetě odpálil rakety na základny v sousedním Iráku, které používají americké jednotky. Jak se ale posléze ukázalo, útok si nevyžádal žádné oběti mezi americkými vojáky, podle některých informací ho íránská strana provedla tak, aby situaci dále nevyhrocovala.
Pro samotnou americkou operaci proti Solejmánímu se dalo najít pochopení. Generál opravdu nebyl žádným andělem. V regionu se snažil rozšiřovat moc radikálních íránských vládců patřících k menšinové šíitské větvi islámu; využíval různé proíránské bojůvky a teroristické metody, přičemž umírali i Američané. Avšak aby po takovém zabití vysoce postaveného představitele jiného státu nehrozila další eskalace násilí, je nutné dobře vědět, co děláte. Čili mít dlouhodobou strategii a naslouchat radám vojenských i civilních expertů, kteří situaci studovali a znají lépe než vy.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zabývá se českou i zahraniční politikou. Občas přednáší o médiích.