Logo

Ohrožená společnost

Post Image

Ohrožená společnost

Play icon
19 minut

foto ČTK/Profimedia.cz

Ještě jsme se nevyrovnali ani s tím, jak lidskou společností manipulují algoritmy sociálních sítí, a přichází podstatně větší hrozba manipulace – umělá inteligence. To píše mediální manažer Michal Klíma a odpovídá tím v eseji na tradiční otázku magazínu Reportér, co považuje za zásadní problém dneška. Tvůrci mezinárodních deklarací zakotvujících svobodu projevu ve 20. století neuvažovali o tom, že by šlo o jiné než čistě lidské právo. „Bránit svobodu slova pro algoritmy sociálních sítí a pro neuronové sítě umělé inteligence je stejně mylné, jako by bylo požadovat dodržování lidských práv postavami počítačových her,“ říká autor.

Rozvoj internetu na začátku tohoto století zcela změnil odvětví médií. Vydavatelé tisku coby provozovatelé dominantní části zpravodajských médií dlouho nechápali, že nová technologie není jen jinou materiální podobou jejich média, ale že s sebou přináší i úplnou změnu přístupu čtenářů k vyhledávání informací. Sotva si však osvojili principy tvorby zpravodajských webů, přišel další technologický zlom v podobě sociálních sítí. Brzy přestalo být důležité, co je na hlavní stránce webu, protože čtenáři už nezadávali jejich adresy, ale četli články, které jim sdíleli přátelé nebo sami autoři článků či placení administrátoři na sociálních sítích.

Technologický rozvoj zásadně ovlivnil podobu obsahu a současně zcela změnil obchodní fungování médií. Změny, které zasáhly mediální průmysl, nástupem sociálních sítí ovšem zdaleka neskončily.

Další zásadní etapou vývoje je umělá inteligence.

Co považujete za zásadní problém dneška?

Pozastavovat se dnes nad její nedokonalostí či chybovostí může být stejně pošetilé, jako bylo pošetilé chování vydavatelů nedlouho po příchodu internetu: když si nedokázali představit, že z toho pomalého připojení jejich stolního počítače po telefonní lince se během pár let vyvine přenos a zobrazování obsahu, které ve všech parametrech překonají dosavadní technologie všech starších mediálních typů.

Experti na umělou inteligenci očekávají, že se její schopnosti i výsledky velmi rychle zlepší. Klást si otázku, jestli jsme na to připraveni, lze považovat za zbytečné. Je totiž očividné, že nejsme stále připraveni ani na už probíhající vývoj spojený s předchozí technologickou disrupcí – tedy se zmíněnými sociálními sítěmi.

Podpořte Reportér sdílením článku