Čekání na Sušilovo muzeum
11. prosince 2016
Reportér 12/2016 · Číslo 28Vznikne v Rousinově expozice věnovaná velikánovi moravské folkloristiky?
Rodný dům Františka Sušila, autora monumentálního folkloristického díla Moravské národní písně s nápěvy do textů vřazenými, stojí v Rousínově při státní silnici z Brna do Olomouce. Významný teolog a kněz pracoval na své sbírce čítající téměř 2 400 balad dlouhých pětadvacet let. Bez nadsázky ho lze označit za zachránce moravského folkloru a jednu ze zásadních postav českého národního obrození. Jeho odkaz inspiroval desítky hudebníků od Jaroslava Hutky až po Ivu Bittovou. Není divu, že po něm v Rousínově pojmenovali náměstí i základní uměleckou školu. Patrový dům, v němž František Sušil roku 1804 přišel na svět a který sousedí jak se školou, tak s buditelovým pomníkem, ale kupodivu neukrývá expozici slavného rodáka.
Když jsem tudy před časem projížděl, nevěřil jsem vlastním očím. V budově, kde by se krásně vyjímalo Sušilovo muzeum, jsem našel typický vietnamský obchod. Nic proti podobným prodejnám, jenže tady jde o absolutně největší ikonu dějin moravské hudby! Nabízí se srovnání s třináct let starým sporem o využití domku v Bystřici pod Hostýnem, kde sběratel v roce 1868 zemřel. Také v tomto městě mají Společenský dům Sušil, Sportovní halu Sušil, Restaurant Sušil, Sušilovu ulici – ale výstavní síň žádnou.
Podpořte Reportér sdílením článku
Publikoval hlavně v Lidových novinách, dále v Respektu, Reflexu, Hospodářských novinách, Rock & Popu, Crossroads, na serveru Aktuálně. Spolupracoval s Českým rozhlasem. Patří k redakčnímu kruhu magazínů UNI a Rock & All. Překládá hudební biografie, je autorem knižní trilogie Příběhy písní. Působí ve sdružení Osamělí písničkáři.